x

Sökeli yönetmene Londra'dan ödül

Sökeli yönetmen Yavuz Pullukçu tarafından iki yıl önce Cinema Rivoli filmi Londra'da birincilik ödülü aldı. Pullukçu, bugün savaşla anılan topraklarda ortaya koyduğu eserinde sanatın birleştirici gücünü ön plana çıkardı.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Sökeli yönetmen Yavuz Pullukçu tarafından 2020 yılında çekilen film, pandemi döneminde rafta beklemek zorunda kaldı. Savaşın içinde sanatın barışçıl gücünü anlatan yapım, bugün dünya gündeminde savaş ile bir kez daha yer alan topraklarda çekilmişti.

SANATIN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ
'Cinema Rivoli' adlı belgesel yapım; Lübnan'ın güneyinde eski ve harap halde bulunan bir sinema salonunun, bir yandan savaş yaşanırken yeniden inşa edilmesini anlatıyor. Sinemanın yeniden ağaya kaldırılmasında çeşitli din ve ırklara mensup, savaştan kaçan yöre halkının elbirliği içinde çalışması konu ediliyor. Belgesel tam da bugün bölge halkının ihtiyacı olan 'barış' ve 'sanatın birleştirici gücü'ne önemli bir atıfta bulunuyor.

HALK OYLAMASIYLA 1. OLDU
Yönetmenliğini Yavuz Pullukçu'nun yaptığı 'Cinema Revoli'ye önemli ödül Londra'dan geldi. 'Cinema Rivoli' Jurassic World, Star Wars, James Bond gibi filmlerin çekildiği Pinewood Stüdyoları tarafından Londra'da düzenlenen Lift-OFF Film Festivali'nde 85 film arasında halk oylamasıyla 1. oldu. Belgeselde yer alan ana karakterlerden biri olan Kassem İstanbouli de yakın zamanda UNESCO tarafından Arap coğrafyasının en iyi temsilcisi ödülünü almıştı.

AYRI BİR ÖNLEM TAŞIYOR
Daha önce de birçok kez başarılı yapımlarla Amerika, İtalya ve İspanya'da çeşitli film festivallerinde önemli ödüller alan Yavuz Pullukçu, son ödülünün ayrı bir anlam taşıdığını ifade etti. Pandemi dönemi nedeniyle iki yıl rafta bekleyen film ile bu yıl başvuru yaptığı ve dünyaca ünlü birçok filmin çekildiği Pinewood Stüdyoları tarafından düzenlenen bir festivalde ödül almanın çok güzel olduğunu belirten Pullukçu, “Sanat toplum içindir ve birleştirici bir gücü vardır. Cinema Rivoli, savaşın içinde dahi olsanız sanatın insanlığı birleştirdiğini anlatan bir belgesel” diye konuştu.

15 Eki 2023 - 10:57 - Kültür Sanat

Muhabir  İhlas Haber Ajansı