ADÜ’DEN İNSANLIK ÇAĞRISI

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, dokuzuncu gününde 2 binin üzerinde kişinin hayatını kaybettiği İsrail- Filistin çatışmasının sonlandırılması için çağrıda bulundu. ADÜ’den yapılan açıklamada “Başta BM olmak üzere gözleri gören, kulakları işiten, vicdanı körelmemiş, insanlığını yitirmemiş, daha yaşanabilir bir dünyanın var olabileceğine dair umudunu kaybetmemiş herkesi mağdur ve mazlum Filistin halkı ile dayanışmaya, onların sesi olmaya çağırıyoruz” denildi. 

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
ADÜ’DEN İNSANLIK ÇAĞRISI
Haber albümü için resme tıklayın

İsrail, abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını 9. gününde de sürdürüyor. Saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısı 2 bin 329'a yükseldi, yaralananların sayısı da 9 bin 42 oldu.

Sivil konvoylara da saldırıların düzenlendiği çatışmalar tüm dünyanın gözü önünde devam ederken Adnan Menderes Üniversitesi hem İsrail’i hem de insanlık dramına seyirci kalan dünya kamuoyunu kınayan bir açıklamaya imza attı.

Üniversitenin sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada yaşananların insanlık dramı olduğuna işaret edildi. Saldırıların soykırım niteliğinde, yaşama hakkı, din ve vicdan hürriyeti ve özgürlüklere vurulmuş bir darbe olduğu kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“21. yüzyılda sözde medeni dünyanın gözü önünde Filistin’de bir insanlık dramı yaşanmakta. İsrail’in savaş hukukunu dahi hiçe sayan insanlık dışı uygulamaları mazlum Filistin halkına karşı bir soykırıma dönüşmektedir. Yaşlı, kadın, çocuk ayırt edilmeksizin katliama maruz kalan Filistin halkı adeta bir varlık mücadelesi vermekte, insan hakları ihlallerine her gün bir yenisi eklenmektedir. Yaşama hakkı, din ve vicdan hürriyeti, hukuk, ez cümle insanlık da Filistin halkı ile birlikte can vermektedir. Bütün bunlardan daha vahimi insani değerleri dilinden düşürmeyen ikiyüzlü devletlerin bu duruma seyirci kalması, hakka bu trajedinin müsebbibi İsrail’e destek veriyor olmasıdır.

“GÖZLERİ GÖREN, KULAKLARI İŞİTEN HERKES SES VERMELİ”

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi olarak uluslararası hukuku hiçe sayarak, Filistin halkına karşı toplu bir katliama girişen İsrail’i ve destekçilerini şiddetle kınıyor, insanlık dışı bu muamelenin kabul edilebilir olmadığını yineliyoruz. 

Vicdanlarımızı sızlatan bu dramın son bulması için başta Birleşmiş Milletler olmak üzere gözleri gören, kulakları işiten, vicdanı körelmemiş, insanlığını yitirmemiş, daha yaşanabilir bir dünyanın var olabileceğine dair umudunu kaybetmemiş herkesi mağdur ve mazlum Filistin halkı ile dayanışmaya, onların sesi olmaya çağırıyoruz. Şüphesiz bunu büyütün sıfatlarımızdan ayrı insan olmamızın bir gereği olarak gördüğümüzü kamuoyunun bilmesini isteriz.”

15 Eki 2023 - 19:16 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi