x

Aydın Ovası'nda yoğun mesai

Aydın’da sezonun başlaması ile birlikte makineli hasat yapılan tarlalarda kalıntı pamuk mesaisi gerçekleştiriliyor. Özellikle dar gelirli ve işsiz kişiler, topladıkları 'başak' pamukları ile hem israfı önlüyor hem de ekmek parası kazanıyor.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan ve beyaz altın olarak da bilinen pamukta hasat sezonunun sonuna yaklaşıldı. Önemli üretim merkezlerinin başında yer alan Aydın Ovası’nda makinelerden arta kalan pamuklar dar gelirliler için de ayrı bir ekmek kapısı haline geldi.

Toplama makinelerinin işini tamamlamasının ardından, arazi sahiplerinin izniyle tarlaya girip kalıntı pamukları toplayan vatandaşlar, kilosunu 5 TL’den satarak ekmek kazandıklarını belirtti.

ÇALIŞMAK İSTEYEN KAZANIYOR
Durumlarından şikayetçi olmayan ve çalıştıktan sonra en kötü şartlarda bile günlük ihtiyaçlarını karşılayacak parayı kazanmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten kadınlar, “Her zaman iş olmuyor, ancak çalışmak isteyen bir şekilde ekmeğini kazanıyor. Şu aralar bölgede pamuk hasadı var. Makine toplama işlemini tamamladıktan sonra kalanları biz topluyoruz. Bu kalıntı pamuklar tarla sürülünce toprağın altına giriyor ve aslında toplanmadığında kimsenin işine yaramıyor. Buna rağmen izin vermeyen olabiliyor. Tarlasındaki başakları toplamamıza izin veren arazi sahiplerine teşekkür ediyoruz” diye konuştular.

16 Eki 2023 - 11:10 - Ekonomi

Muhabir  İhlas Haber Ajansı