x

Lağım belediyeciliği!

CHP'li Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ASKİ ekipleri Köşk ilçesinde çevre katliamına imza attı. İlçenin atık sularını arıtmadan tarım arazilerine boşaltan ASKİ, 325 bin lira ceza yedi. AK Parti Aydın eski Milletvekili Metin Yavuz, “Aydın’ın dağlarından bal, ovalarından zehir akıyor” dedi.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Video için play'e tıklayın

CHP'li Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ (Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü) Köşk ilçesinde çevre katliamına imza attı.

Daha önce lağım kokusunu önlemek için kanalizasyon bacalarını çuvallarla kapatarak ilkel bir yöntem kullanan ASKİ ekipleri Köşk ilçesinde atık suları arıtmadan tarım arazilerine boşaltıyor. 66 yaşındaki 3 çocuk babası çiftçi Cüneyt Sülek'in 60 dönüm arazisinin 28 dönümü de Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından araziye bırakılan atık sular neden kullanılamaz hale geldi.

Sülek'in arazisinin 28 dönümü kanalizasyon suları nedeniyle bataklığa döndü. Aydın Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri şikayet üzerine bölgeden numune alarak inceledi. İnceleme sonucu ASKİ'ye 325 bin lira para cezası kesti.

AK Parti eski Aydın Milletvekili Metin Yavuz, her fırsatta çevreci olmakla övünen CHP’li Özlem Çerçioğlu’nun başkanlığını yaptığı Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Köşk Azmak mevkiinde imza attığı çevre katliamını gözler önüne serdi.

Yerel seçimler için çalışmalarına start veren Metin Yavuz, Köşk’ün Azmak mevkiinde yaşanan skandalı yerinde inceledi. Aydın Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin atık suları arıtmadan özel arazilere deşarj ettiğini söyledi. Bölgede incelemelerde bulunan Metin Yavuz, çiftçi Sülek’in isyanını sosyal medya hesabından paylaştı.

“ÇEVRE DÜŞMANI BÜYÜKŞEHİR”
Çevreci algısı yapan Büyükşehir’in “Çevre düşmanı” olduğunu ifade eden AK Partili Metin Yavuz, “Büyükşehir, artık metal yorgunluğu yaşıyor. AK belediyeler tarafından yönetilen birçok il sanayi alanında, kültür alanında, spor alanında, yeşil alanlarda ve çevrecilik anlamında çok ileri seviyelere gelirken, çevreciyim algısı yapan Aydın Büyükşehir ne ileri biyolojik arıtma tesisleri yapabiliyor, ne Menderes’e dökülen lağım sularını bertaraf edebiliyor ne de çevre kirliliğini önleyebiliyor. Aksine Büyükşehir’in kendisi, lağım sularını özel arazilere dökerek Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden çevreyi kirletmesi dolayısı ile ceza yemiş” dedi.

“NASIL YÖNETMEYE DEVAM EDECEKSİNİZ?”
Aydın’ın daha iyi bir yönetime layık olduğunu dile getiren Metin Yavuz şunları söyledi;
“Çevreyi kirletmekten ceza yemiş bir kurum, Evliya Çelebi’nin ‘Dağlarından yağ, ovalarından bal akan’ diye tarif ettiği Aydın’ımızı nasıl olacak da Heredot’un deyimiyle ‘Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü’ Aydın’ı yönetmeye devam edecek?’

16 Eki 2023 - 11:18 - Siyaset

Muhabir  Mustafa Çelik