x

Bu sese kulak ver Aydın!

Altı Nokta Körler Derneği, 15 Ekim Beyaz Baston Gününde Atatürk Kent Meydanında basın açıklaması yaptı. Dernek başkanı Bayram Özen, kamu ve özel kurumlarda yaşanan sorunlar ve engellilerin ücretsiz seyahat hakkına dikkat çekti.

Melek Fırat
Melek Fırat Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

15 Ekim Beyaz Baston Gününde, Altı Nokta Körler Derneği basın açıklaması yaptı. Atatürk Kent Meydanında bir araya gelen dernek üyelerine CHP'liler de destek verdi. Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

EĞİTİMİ VERİLMELİ
Günün anlam ve önemine ilişkin açıklama yapan Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Bayram Özen, “Beyaz bastonlu bir görme engelliye toplum tarafından korumacı, himayeci ve acınarak yaklaşımlar sergilenerek eline para sıkıştırmak isteniyor. Tüm bu tavırların ortadan kaldırılması ve ön yargıların önene geçilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müfredata ana okulundan başlanarak engelliliğe dair ders koyulması lazım” dedi.

TEPKİMİZ SERT OLACAK
Ücretsiz seyahat haklarının olduğunu dile getiren Özen, yaşadıkları bir sorunu dile getirdi. Özen, “2005 yılında çıkarılan bu kanun çerçevesinde, kamu ve özel kuruluşlara ait binaların engellilere uygun hale getirilmesine yönelik çalışmalar yapılacaktı. Ancak gelinen süreçte kanunda tanınan 7 yıllık süre uzatıla uzatıla bu günlere kadar gelindi. Ana Yasa mahkemesinin aldığı yeni karar ile bu süre artık uzatılamayacak. Dolayısı ile bundan sonraki süreçte, bütün toplu taşımalar, kamuya ait alanlar engellilere uygun hale getirilmek zorunda. Ben ve yönetim kurulundaki bir arkadaşım saat 20:30’da bir ayrımcı muamele ile karşılaştık. 16 numaralı özel halk otobüsüne bindiğimiz sırada, şoför bize refakat eden arkadaşa dönerek ‘ücretini siz mi ödeyeceksiniz?’ dedi. Bakın bu bir yasal hak. Elbette ki biz bu ücretsiz seyahat hakkının tanınmasından çok da mutlu değiliz. Bizim istediğimiz AB standartlarında olduğu gibi herkese tazminat verilsin ve bu tazminatla engelliler isterse ücretli olarak seyahat etsin, sinemaya gitsin, tiyatroya gitsin. Böyle onur kırıcı muamelelerle karşılaşmasın. Bundan sonraki süreçte ücretsiz seyahat hakkı ile ilgili ayrımcı tutumlara karşı tepkimizin sert olacağını beyan ediyorum” diye konuştu.

16 Eki 2023 - 13:26 - Gündem

Muhabir  Melek Fırat