x

Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, aralık ayında toplanacak. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren zam kararı öncesi hesaplamalar tek tek gerçekleştirildi. İşte masadaki ihtimaller...

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

AK Parti iktidarı tarafından geçtiğimiz temmuz ayında 11 bin 402 lira olarak hesaplara yatırılan asgari ücret, yüksek enflasyon ve döviz kuru karşısında erimeye başladı.

2024 yerel seçimler öncesinde asgari ücrete yüksek oranda bir zam yapılması bekleniyor. Peki yıl sonunda asgari ücret ne kadar olacak?

İşçi, işveren ve iktidar temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun aralık ayında toplanması bekleniyor. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranları asgari ücret belirlenirken önemli bir etken olacak.

ENFLASYON BEKLENTİSİ
Merkez Bankası'nın 2023 Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre, yıl sonu enflasyon rakamlarının yüzde 67,22 civarında olması bekleniyor.

Yıl sonunda belirnecek asgari ücrette, 6 aylık enflasyon oranları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın işçi, işveren ve toplumda gerçekleştireceği anket çalışmaları ve memur zam oranları referans alınacak.

Buna göre, net asgari ücret şu şekilde olacak:
Yüzde 40 zam ile birlikte 15.962 TL
Yüzde 45 zam ile birlikte 16.532 TL
Yüzde 50 zam ile birlikte 17.103 TL

16 Eki 2023 - 17:02 - Ekonomi

Muhabir  Haber Merkezi