x

Deprem tahmininde yapay zeka dönemi

Texas Üniversitesi'nden araştırmacılar, Çin'de 7 ay süren bir deneme yaparak depremlerin yüzde 70'ini gerçekleşmeden bir hafta önce doğru tahmin eden bir yapay zeka (AI) algoritması geliştirdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Teksas Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, depremi önceden tahmin ettiği belirtilen bir yapay zeka üretildiği açıklandı.
YANLIŞ UYARI DA VEREBİLİYOR
Araştırmacılar yapay zeka kullanarak yaptıkları çalışmalarda, yapay zeka algoritmasının haftalık tahminlerinde, 320 kilometreye kadar uzaklıktaki 14 depremin nerede olacağını ve büyüklüğünü doğru tahmin ettiği ifade edildi. Buna karşılık olan yapay zekanın 1 depremi kaçırdığı ve 8 kez de yanlış uyarı verdiği ifade edildi.
Söz konusu algoritma, bir bilgisayar programının geliştiricilerinden gelen verileri kullanarak kendini eğitmesi ve makine öğrenimi kullanılarak geliştirildi. Yapay zekaya deprem fiziği bilgisine dayanan bir dizi istatistiksel özellik verildiği ve buna ek olarak 5 yıllık bir sismik kayıt veritabanı üzerinde kendini eğitmesi istendiğini belirtildi.
Yapay zeka deprem algoritmasına henüz başka yerlerde test edilmemesine rağmen araştırmacılar, bu buluşun deprem tahmini için bir atılım niteliğinde olduğunu vurguladı.

16 Eki 2023 - 22:59 - Asayiş