x

Nazilli’nin gazilerinden tarihi inciler

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şubesi, Cumhuriyet 100’üncü yılında ilçedeki öğrencilere gazilik kavramını aşılacak.

Ömer Harmankaya
Ömer Harmankaya Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Eğitim alanında çok sayıda etkinlikle ön plana çıkan Nazilli’de bir örnek projeye daha imza atılıyor.
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şubesi, tüm eğitim öğretim yılı boyunca ilçedeki hemen hemen tüm okullardaki öğrencilere, gazilik kavramındaki ince çizgileri aktaracak.
Proje, muharip gazi ile malul gazi arasındaki anlam farklarını öğrencilere aktarmayı amaçlıyor.
Nazilli Kaymakamlığı’nın desteğiyle hayata geçen projede, 31 ilkokul ve ortaokulun öğrencileri ders görecek.

BİLİNÇLENDİRMEYİ AMAÇLIYORUZ
Türkiye’deki çoğu insanın muharip gazi ile malul gazi arasındaki farkı bilmediğini ifade eden Türkiye Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şubesi Başkanı Kıbrıs Gazisi Hasan Karataş, şu ifadelerle konuştu:

“Muharip gazi ile malul gazinin anlamları farklı. Bizde bunun bilincindeyiz. Bu konuda çocuklarımızı bilinçlendirmek için harekete geçtik. Çocuklarımıza bu konuyu doğru bir şekilde anlatmak istiyoruz.
Muharrir gazi ne demek? Türk silahlı kuvvetleri mensuplarına savaşa fiilen katılanları ifade eder, diğer bir anlatımı ile Muharip Gazi savaşın sonuna kadar muharebe görevine devam eden ve savaştan yara almadan memleketine zaferle dönen asker demektir.
Malul gazi ise: Türk Silahlı Kuvvetleri Mensuplarından; Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırlarını korumak ve güvenliğini sağlamak görevi ile harpte veya devletin bekasını hedef alan terör örgütlerine karşı yurt içi ve yurt dışı mücadelede her çeşit düşman veya terörist silahlarının tesiriyle veya harp bölgesindeki harekat ve hizmetleri sırasında, bu harekat ve hizmetlerin sebep ve tesiriyle yaralanarak tedavileri sonucunda sakatlığı rapor ile kesinleşenleri, ifade eder. Bu kavramlar arasında farkı kolay kolay kimse bilmiyor.
Bunun yanında çocuklarımıza milliyetçilik ruhunu da aşılamak istiyoruz. Bu proje kapsamında 31 ilkokul ve ortaokul öğrencisi bize gelecek. Liselere ise biz gideceğiz. Projemiz tüm eğitim-öğretim yılı devam edecek.”

17 Eki 2023 - 13:59 - Gündem

Muhabir  Ömer Harmankaya