x

Aydın pamuğuna devlet güvencesi

Yerli Pamuk Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması amacıyla Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Nazilli Pamuk Araştırma Enstitü Müdürlüğü iş birliğinde Söke Ovasında tarla günü etkinliği düzenlendi.

Ali Bulur
Ali Bulur Tüm Haberleri
+16
Haber albümü için resme tıklayın

Pamuk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce ıslah ve tescil ettirilen verimli ve kaliteli lif özelliğine sahip Volkan, BRN 74, Selçuk Bey ve Selin pamuk çeşitlerin tanıtımının yapıldı.

Pamuk çeşitlerinin piyasada yaygınlaştırılmasını sağlamak, yerli ve milli ürünlerin kullanımını arttırmak amacıyla düzenlenen tarla günü etkinliğine Aydın Valisi Yakup Canbolat, Söke Kaymakamı Ali Akça, Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Altıntaş, Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, Nazilli Pamuk Araştırma Enstitü Müdürü M. Koray Aşık, Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Sağel, Bangladeş'ten gelen 18 kişilik Ziraat Mühendisi ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Nazili Pamuk Araştırma Enstitü Müdürü M. Koray Aşık, ıslah projelerinden bahsederek yerli ve milli pamuk çeşitlerinin kullanımını arttırmak istediklerini belirtti.

YÜZDE 10'LUK KATKI
Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Altıntaş, "Pamuk İlimizin 4 stratejik ürününden birisidir. Bunlar bildiğiniz gibi Zeytin, İncir, kestane ve pamuktur. İlimiz 2 milyon 750 bin tonluk ülke pamuk üretimine sunduğu yüzde 10'luk katkıyla ilk üçte yer almaktadır. Bu üretimde yüzde 52'lik pay ile Söke önemli bir üretim sahasıdır. Pamuk üretim alanımızın yüzde 11'inde organik yüzde 3'ünde iyi tarım yapılmakta olup, üretici sayımız 6 bin 501'dir. İlimizin aldığı 2022 pamuk destekleme miktarı ise 422 milyon TL. Pamuk tarımımızı daha ileriye taşımak için İl Müdürlüğümüzce çeşitli çalışmalar ve projeler yürütülmektedir. Bunlardan birisi pamuk entegre mücadele çalışmaları bin 224 üretici 176 bin dekar alanda 58 teknik personel ile yürütülmektedir. Hastalık ve tuzak yönünden tarla ve tuzak kontrolleri yapılmakta çiftçi ziyaretleri gerçekleştirilmektedir. Zararlı biyolojileri ve eşikleri göz önünde bulundurularak çiftçilere gerekli mücadele zamanı duyurulmaktadır. 2. projemiz ise 4 yıl sürmesi planlanan doğadan modaya organik pamuk projesidir. Söke ve Didim ilçelerimizde 107 üreticiyle 25 bin dekar alanda uygulanmaya başlandı. Organik tarım yapılmayan alanlarda iyi pamuk sektöre iyi gelecek projesi 2022 yılında hayata geçirilmiştir. Söke ve Koçarlı ilçelerinde 16 üreticiyle yaklaşık 7 bin 500 dekar alanda yürütülmektedir. Türkiye'nin pamuk tohumu üretiminin yüzde 45'ini karşılayan Aydın ve ülkemiz tarımı için ekim alanlarında yerli çeşitlerin yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Aydın'ın Ege bölgesi ve ülkenin hızla gelişen illerinden biri konumunda olduğunu dile getiren Aydın Valisi Yakup Canbolat, tarımın her kolunda yetiştiriciliğin yapıldığı güçlü bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Aydın Valisi Yakup Canbolat konuşmasında; “Pamuk ülke ekonomisine sağladığı istihdam, yarattığı katma değer nedeniyle önemli ve stratejik bir üründür. Bitkisel bir tekstil hammaddesi olan pamuk, değişik kullanım alanlarıyla ülkemiz ve dünya tarım sanayi ve ticaretinde önemli bir konuma sahiptir. Dünyada pamuğun tüketim ve gereksinimi giderek artmaktadır. 2021 yılı FAO verilerine göre dünyada pamuk ekim alanı 329 milyon dekar, kütlü pamuk üretimi 74 milyon ton civarındadır. Ülkemiz dünyada pamuk üretiminde 7. sıradadır. Ülkemiz pamuk üretiminin 283 bin 643 tonu ilimize aittir. Aydın ili de ülkemizde pamuk üretiminde 3. sırada yer almaktadır. Yerli ve milli pamuk üretimi kapsamında pamuk çeşitleri destinasyon alanları Söke ve Nazilli ilçelerimizde kurulmuş ve takipleri devam etmektedir. Valilik olarak ilimiz ve ülkemiz ekonomisinde bu kadar önemli olan pamuğun üretiminden, pazarlanmasına kadar her safhasında üretici ve ticaret erbabımızın her zaman yanında olacağımızı belirtmek isterim” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Canpolat, Söke Ticaret Borsası ve Odasını ziyaret etti.

17 Eki 2023 - 16:14 - Ekonomi

Muhabir  Ali Bulur