x

Kamuda TOGG dönemi

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek'in tasarruf genelgesi doğrultusunda kamuda TOGG dönemi başlıyor. Genelge ile kamuda Mercedes ve Audi gibi marka araçların yerine artık yerli araçlar tercih edilecek.

Büyütmek için resme tıklayın

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamudaki araç alımlarında değişikliğe giderek, kamuda yerli otomobil olan TOGG araçlarının tercih edileceğini açıkladı. Şimşek, kamuda bulunan tüm marka ve model araçların satılarak, yerine yerli üretim TOGG modellerinin geleceğini söyledi.

Tasarruf tedbirleri kapsamında alınan yeni kararları ile ilgili açıklama yapan Şimşek, hem yerli otomobil üretimini desteklemesi hem de ülke ekonomisine katkı sağlanarak, tasarruf sağlanması amacıyla tasarlanan bir proje olduğunu ifade etti.

ELDEKİ KAMU ARAÇLARI DA SATILACAK
Şimşek, kamuda bulunan araçları arasında, Audi ve Mercedes gibi modelleri yer almayacağını, eldeki kamuya ait araçların da satılacağını belirtti.
Şimşek tarafından açıklanan söz konusu karar, daha önceden eski Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından açıklanmıştı. Nebati, bu yılın başında yerli otomobil TOGG için kamu alım garantisi uygulanacağını açıklayarak kamuoyuna duyuru yaparak, 30 bin adet TOGG satın alınacağının bilgisini vermişti. Bu kapsamda da eski Hazine ve Maliye Bakanı Nebati aracılığıyla duyurulan proje, yeni Bakan Şimşek aracılığıyla hayata geçirilmesi planlanıyor.

Yabancı marka araç kullanmaya son

17 Eki 2023 - 20:40 - Ekonomi