x

Aydın toprakları talan ediliyor

Aydın’da insan faktörüyle tarım arazisinden çıkarılan alanının miktarı belli oldu. Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şubesi’nin hazırlamış olduğu rapor, acı tabloyu gözler önüne serdi.

Ömer Harmankaya
Ömer Harmankaya Tüm Haberleri
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Herodot’un “Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü” dediği, Evliya Çelebi’nin “Dağlarından yağ akar, ovalarından bal” diye tanımladığı ve aynı zamanda bir tarım cenneti olarak da kabul edilen Aydın’da, ortaya çıkan tablo herkese üzecek. İncirinden zeytinine, pamuğundan kestanesine onlarca çeşit ürünün yetiştiği Aydın’da tarımsal üretim azaldı. Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şubesi’nin yaptığı çalışmalar sonucu hazırlamış olduğu rapor, kentteki tarım alanlarının yok olduğunu gözler önüne serdi.

SON 20 YILIN BİLANÇOSU

Son 20 yıl yok olan tarım arazisi rakamını da açıklayan Başkan Zeki Oymak, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Aydın Tarım İl Müdürlüğü’nün istatistiğinden aldığımız rakamlar doğrultusunda 2002-2021 yılları arasında, Aydın’ın yüzde 44,33 olan tarım arazisi yüzde 39,98’e düşmüş. 357 bin 429 dekar arazi tarım dışı kalmış durumda. Bunun çok büyük bir kısmı tahmin ediyorum ki; kentsel alanlarda kullanıldı. 43 bin dekar alan yol ve jeotermal için kullanıldı ancak 300 bin dekardan fazla arazi başta kentsel alan olmak üzere diğer faktörlerden dolayı tarım dışı kaldı. Bu rakamlar gerçekten üzüntü verici ve gerçekten de kayda değer bir kayıptır.”

BURAYA BUNU YAPANLAR DİĞER YERLERE NELER YAPMAZ!
Tarım arazilerin yok edilmesi konusunun sadece Aydın’a özgü bir durum olmadığı söyleyen Oymak, “Aydın, dünyanın en müstesna coğrafyalarından birisidir. Tarım topraklarını, tarım cennetine bunu yapan egemen aklın Anadolu’nun diğer yerlerinde nasıl da hoyrat davrandığını tahmin bile edemiyorum. Bu durum, bu acı tablo sadece Aydın’a özgü bir şey değil. Aydın gerçekten çok kıymetli çok değerli bir tarım kentidir. Son 20 yılda 360 bine yakın dekar tarım arazisini kaybettiysek diğer illerde durum buradan iyi değildir. Bu konuda ülkece karnemiz zayıf. Memleketin tarıma ihtiyacı var, tarım stratejik bir konudur. Bir ülkenin bağımsızlığı tarımdan geçer. Aydın ve Muğla il sınırları içerisinde yer alan Beşparmak Dağları’nda geniş bir maden sahası var. Orada on binlerce dönüm arazi talan edildi. O bölgede fıstık çamları var. O bitkiler yok ediliyor” şeklinde konuştu.

TARIM CAN SUYU KÜÇÜK İŞLETMELER
Zeki Oymak, üretimde küçük işletmelerin son yıllarda artan girdi maliyetlerin tarımı terk etmek zorunda kaldığına da dikkat çekerek, “Bu faktörlerin yanında bir de şöyle bir durum var ortada; son yıllarda tarımda girdi maliyetlerinin artması ile birlikte zarar etmeye başlıyor ve çiftçi tarımı terk etmek zorunda kalıyor. Bu durum çok ciddi bir konudur, dikkate alınması gerekiyor. Türkiye’de tarımsal işletmelerin yüzde 85-90’ı küçük işletmedir. Bu kesimin elindeki toprak yüzdesi yüzde 55-60 aralığındadır. Küçük işletmeleri tarımsal üretimden düşürürseniz büyük yara alırız. Bu yüzden de siyasi iktidarlar küçük işletmeleri dikkate almalıdır. Bu işletmelerin üretim yapabilmeleri için uygun koşulların oluşması gerek” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

18 Eki 2023 - 12:51 - Gündem

Muhabir  Ömer Harmankaya