x

Kriz Aydın’a dayandı

Bakanlık harekete geçmezse binlerce insan olumsuz etkilenecek

Erdal Savaş
Erdal Savaş Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği, (TÖHOB) Genel Başkanı Kurtuluş Kara ve otobüs esnafı, Türkiye genelinde ücretsiz yolcu taşınmasıyla ilgili ses getirecek açıklamada bulundu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını göreve çağıran yetkililer, aksi halde kendilerini düşünmek zorunda kalacaklarını belirtip sürecin hassasiyetine dikkat çektiler. Özel halk otobüslerinin Türkiye genelinde ücretsiz yolcu taşımalarını sadece ayın 1 ile 4’ü arasında yapacağını açıklayan TÖHOB Genel Başkanı Kurtuluş Kara, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bu hizmet karşılığı verdiği desteğin sadece 2 günlük maliyeti karşıladığını belirtti. Kara, karardan şehit ve gazi aileleri, emniyet ve basın mensupları muaf tutulduğunu da sözlerine ekledi.


AYDIN BEKLEMEDE
Konu tüm Türkiye’de gündem olurken Aydınlı otobüsçüler şimdilik beklemede. Aydın Şehir içi Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı Okan Yalçın MANŞET’e yaptığı açıklamada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın konuya dahil olduğunu, bu görüşmelerden çıkacak sonuca göre bir yol izleyeceklerini belirtti.
Yalçın, konunun Bakanlığın desteği ile çözülmesini umduklarını söylerken, Aydın’da taşınan toplam yolcu sayısının yüzde 30’unun ücretsiz taşımaya dahil olduğunu ifade etti. Bu rakamın da yaklaşık 12 ile 15 bin kişiye tekabül ettiğinin altını çizen Yalçın, “Araç başına 80-100 kişiyi ücretsiz taşıyoruz. Bazen araç içindeki 20 yolcudan 15’inin ücretsiz biniş yaptığı oluyor.” şeklinde bilgi verdi.


ARAÇ BAŞINA 1400 TL YÜK
Yalçın 160 araçlık ile yaptıkları taşımalarda ücretsiz yolcular için sadece 3 bin 375 TL destek aldıklarını, oysa bu kapsamdaki taşımaların araç başına 1400 TL yük oluşturduğunu kaydetti. “Kimsenin hakkını ortadan kaldırmak istemiyoruz. Toplu taşımayı ücretsiz kullanmak bu gruplara verilmiş bir hak, evet. Ama bizim de hakkımız var. Konuya bizim penceremizden de bakılması gerekiyor. Aydın milletvekillerimizden tutun da konuyu çözüme ulaştırabilecek herkesten destek bekliyoruz. Otobüslerimizin tekerinin dönmesini istiyoruz ama şu an teker değiştirecek kadar bile mali gücümüz yok” diyen Yalçın maliyetlerin bellerini büktüğünü söyledi. Günlük 1500- 2000 lira mazot, 1000 lira da şoför ücreti söz konusu olduğunu belirten Yalçın, elde edilen kazancın maliyetleri bile karşılamadığını dile getirdi.


ASGARİ ÜCRETE ENDEKSLENEBİLİR
Aydın Şehir içi Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı Okan Yalçın “Peki çözüm nasıl” olur sorusuna da yanıt verdi. Uygulamanın 2014’de, destek ödemelerinin de 2015’de başladığını hatırlatan Yalçın, asgari ücretin 850 TL olduğu o dönemde 750 TL’lik destek aldıklarını, bugün de aynı orantının kurulabileceğini belirtti. Yalçın şöyle konuştu: “O dönemki rakamları baz alırsak asgari ücret bugün 11 bin 400.Asgari ücretin 850 TL olduğu dönemde 750 lira destek verilebiliyorsa şimdi de 10 bin lira civarında bir ödeme yapılırsa bir parça rahatlamamız söz konusu olabilir.”

18 Eki 2023 - 14:37 - Ekonomi

Muhabir  Erdal Savaş