x

Söke Ovası'nda umutsuzluk

Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, Söke Ovası'nda geciken pamuk hasadı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çalışmaları hızlandırmalarına rağmen yüzde 35'lik bir ilerleme kat ettiklerini dile getiren Tanyeri, umutsuz olduklarını belirtti.

Ali Bulur
Ali Bulur Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye’nin önemli pamuk üretim bölgeleri arasında yer alan Söke Ovası’nda bu yıl yaklaşık 315 bin dekarda ekim yapıldı. Hasadın gecikmesi üreticiyi endişelendirdi.

DESTEKLEME ARTIRILMALI
Çalışmalar hakkında bilgi veren Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, “Pamuk üretiminin önümüzdeki yıllarda sürdürülebilir olması için fiyatların yukarı doğru seyrini bekliyoruz. Maliyetlerin üzerinde satış yapmamız gerekirken, maliyetlerin altında ürün veriyoruz. Üreticiler olarak üzgün ve huzursuzuz. Desteklemelere bakıldığında sadece mazot destekleri arttırıldı. Diğer destekleme kalemlerinin de arttırılması gerekir. Önümüzdeki günlerde pamuk üretiminin sürdürülebilmesi için Bakanlık düzeyinde gerekli çalışmaları yapacağız, taleplerimizi aktaracağız. Devletimizden desteklemelerin arttırılmasını bekliyoruz” dedi.

Dünya piyasalarında pamuğun 58-59 TL üzerinden belirlendiğini, İzmir Ticaret Borsası'nda açıklanan fiyatın ise 44-45 TL olduğunu kaydeden Tanyeri, “Geçmişte makas bu kadar açık değildi. Bir-iki lira fark olurdu. Bunun sebebini de anlamış değiliz. Pamuk üreticilerinin göz ardı edilmemesini istiyoruz. Devletimizden, sanayicimiz ve tekstilcilerimizden destek bekliyoruz” diye konuştu.

Mustafa Tanyeri Söke Ovası'nda şu ana kadar yüzde 35'lik alanda pamuk hasadının tamamlandığını söyledi.

18 Eki 2023 - 14:47 - Ekonomi

Muhabir  Ali Bulur