x

Yatırımcının gözdesi Aydın

Aydın’daki 7 Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) akın eden yatırımcı firmalar, ekonomiye sağladıkları destekle dikkat çekiyor.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’deki birçok ilden sanayileşme anlamında geride kalan Aydın, son dönemde yaptığı atılımlarla dikkat çekiyor. 1976 yılında ilk OSB’nin kurulduğu bölge, ASTİM, Nazilli, Ortaklar, Söke, Çine ve Buharkent olmak üzere 7 OSB’yle birlikte Ege’nin parlayan yıldızı oldu. Kentte bunların yanında Jeotermal ısıtmalı Tarıma Dayılı İhtisas Sera OSB de faaliyete geçti.

17 BİN KİŞİYE EKMEK KAPISI
137 parsele sahip ASTİM OSB'de üretim yapan 135 fabrikada 5 bin 561 kişi, 56 parselli Umurlu Aydın OSB'de 45 fabrikada 3 bin kişi, 42 parsele sahip Nazilli OSB'de 36 fabrikada 2 bin 500 kişi, 42 parsele sahip Ortaklar OSB'de 23 fabrikada 500 kişi, 61 parsele sahip Çine OSB'de 29 işletmede 1000 kişi, 89 parsele sahip Söke OSB'de 21 fabrikada 3 bin kişi ve 40 parsele sahip Buharkent OSB'de 23 fabrika ile bin 500 kişi ile Aydın'da bulunan OSB'lerdeki toplam 312 fabrikada 17 binden fazla kişi istihdam ediliyor.

AYDIN YATIRIMCI ÇEKİYOR
OSB’lerde genişleme faaliyetlerine devam edilirken, yeni yatırımcılarla birlikte kentin ihracat rakamları da daha da yükseğe çekilmesi hedefleniyor. Aydın'a son yıllarda yerli ve yabancı yatırımcılarının ilgisinin artmasından son derece memnun olduklarını söyleyen Aydın Sanayi Odası (AYSO) Başkanı Gökhan Maraş, "Aydın'da bulunan OSB'lerimiz yatırımcıların göz bebeği haline geldi. Türkiye'nin önde gelen firmaları, ilimizin lojistik ve limanlara yakın olması sebebiyle ilimizdeki OSB'leri dolduruyor. Sürekli artan talebi karşılamak için de OSB'lerde sanayi parseli genişletme çalışmaları devam ediyor. Yurt içinin yanı sıra yurt dışından da firmaları ilimizde ağırlıyoruz. Sanayideki bu olumlu gelişmeler sayesinde ilimiz ihracatına da yansımış durumda” dedi.

İHRACATA 1,1 MİLYAR DOLAR KATKI
Gökhan Maraş, Tarım ve turizmin yanından Aydın’ın son yıllarda sanayileşme yolunda attığı adımlar sayesinde önemli bir mesafe kat ettiklerini söyledi. Aydın'ın 2022 yılında ihracatta 1 milyar dolar barajını aşarak rekora imza attığını dile getiren Maraş, "Ege Bölgesi ihracatına geçtiğimiz yıl Aydın, 1,1 milyar dolar ile katkı sağladı. Bu rakam 2023 yılının ilk 7 ayında toplam 647 bin 382 dolar oldu. En fazla ihracat yapan iller sıralamasında 21. Sırada yer alan ilimiz, cari açığın kapanmasına en fazla katkıyı yapan iller arasında ise ilk sırada yer alıyor. 2008 yılında faaliyetine toplam 510 sanayici üye ile başlayan Aydın Sanayi Oda'mız Eylül 2023 itibariyle üye sayısını 2,6 kat arttırarak bin 500 üye sayısına yaklaştı. İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması 2022 yılı sonuçlarına göre listede yer alan AYSO üyesi 5 firmayı bulunması sanayileşme adına ilimizin geldiği noktayı gösteriyor. Bu anlamda çalışmalarımız artarak devam edecek" diye konuştu.

19 Eki 2023 - 16:09 - Ekonomi

Muhabir  Mustafa Çelik