x

Nazilli’de pamuğa sert taş!

TARİŞ 49 No'lu Nazilli Pamuk Tarım Satış Kooperatifi, pamuk alım fiyatını açıkladı. Belirlenen rakam, üreticiyi şoka uğrattı.

Ömer Harmankaya
Ömer Harmankaya Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Pamukta hasat dönemi başladı. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Nazilli’de de tarladaki mesai sürüyor. Üreticilerin merakla beklediği pamuk alım fiyat belli oldu. TARİŞ, temizlenmiş pamuğun kilosunu 47 TL’den alacağını duyurdu. Ortaya çıkan tablo ile birlikte, tarladan çıkan pamuğun ortalama fiyatı 18-19 TL’ye tekabül ediyor. Pamuğun maliyetinin 23-24 TL olduğunu belirten çiftçiler, açıklanan rakamdan memnun değil. Ortalama rakamın en az 30 TL olmasını bekleyen üreticiler fiyatların artmasını ya da devlet desteğinin tatmin edici olmasını istiyor.

ÇİFTÇİ MAĞDUR OLACAK
Açıklanan fiyatı değerlendiren Nazilli Ziraat Odası Başkanı Yahya Alnıak, çiftçilerin zor durumda kalacağını belirterek şunları kaydetti:
"TARİŞ’in 47 TL olarak açıkladığı fiyat, çekirdeği ayıklanmış pamuğun alım fiyatıdır. Bu durumda çiftçiden pamuğun alım fiyatı 18-19 TL’ye tekabül ediyor. Bu da geçen senenin fiyatlarıyla aynı. Bu fiyatlarla pamuk çiftçisi çok mağdur olacak. Söke TARİŞ 49 TL olarak açıklamıştı, Söke’de de durum aynı. Orada da tarladan çıkan pamuğun ortalama fiyatı 18-19 TL.”

TATMİN EDİCİ DESTEK ŞART
Belirlenen rakamın çok yetersiz olduğunu ve çiftçilerin zarar ettiğini ifade eden Başkan Yahya Alnıak, devlet desteğinin tatmin edici seviyede olması gerektiğini vurguladı. Yahya Alnıak, “Bu fiyatların artması gerekiyor. Artmayacaksa da Devlet pamuğun kilosuna en az 5 TL destek vermeli. Son bir yılda, mazot, gübre, işçi maliyeti gibi birçok şey bu kadar artmışken pamuğun aynı fiyatta kalması çiftçiyi zor durumda bırakıyor. Beklediğimiz bir rakam değildi. Biz üreticiler olarak, tarladan çıkacak pamuğun ortalama alım fiyatını en az 30 TL olarak açıklanmasını bekliyorduk. Daha öncesinde de söylediğim gibi pamuğun maliyeti şu anki şartlarda 23-24 TL. Bu rakamlarla birlikte çiftçi zarar ediyor” şeklinde konuştu.

PİYASA BELİRLENDİ
Tüccarların pamuğu TARİŞ’ten daha yüksek fiyata almayacağını söyleyen Alnıak, “Çiftçilerin alternatif yolu yok gibi bir şey. Üreticiler, TARİŞ dışında tüccarlara satmak istese tüccarların alacağı rakam TARİŞ’ten yüksek olmayacak. Tüccarlarda hemen hemen aynı fiyatlardan alacak. Yani TARİŞ piyasayı belirleyen bir etken oluyor burada” dedi.

ÇİFTÇİ PAMUĞU TERK EDECEK
Son yıllarda Nazilli’de pamuk ekim alanlarının azaldığını hatırlatan Ziraat Odası Başkanı Yahya Alnıak, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:
“Son yıllarda Nazilli’de pamuk üretiminde ekim alanları azaldı. Şu anda ortaya çıkan tabloda çiftçiler başka ürünlere yönelecek. Yani bu yıl pamuktan zarar eden çiftçi, gelecek seneye pamuk ekmeyebilir. Çiftçinin kafasında her yıl ‘Bu yıl ne eksem’ düşüncesi oluyor. Çiftçi her yıl kumar oynamak zorunda kalıyor. Çiftçilerin zarar etmemesini mağdur olmamasını istiyoruz.”

20 Eki 2023 - 11:50 - Ekonomi

Muhabir  Ömer Harmankaya