x

Zeytinyağı yetmiyor

Ticaret Bakanlığı tarafından süresiz bir şekilde uzatılan zeytinyağı ihracatı tedbirini ilişkin açıklama yapan Nazilli Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Kırlıoğlu, kararı yerinde buldu. Başkan Kırlıoğlu, ürünün iç piyasaya yetmediğini hatırlattı.

Ömer Harmankaya
Ömer Harmankaya Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Ticaret Bakanlığı, iç piyasada tüketici refahı ve fiyatları bakımından arz yönlü sıkıntılara mahal verilmemesi için zeytin rekoltesindeki gelişmelerin takip edileceğini, dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına yönelik tedbirin de bir süre daha sürdürüleceğini bildirdi.
Zeytin üretiminde önemli bir kapasiteye sahip olan Aydın’da da ihracatçılar karardan bir hayli etkilendi.

ÖNCE KENDİMİZE YETECEK!
Yasağın uzatılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Nazilli Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Kırlıoğlu, zeytin üretiminde iç pazara yetebilecek kapasitede olunmadığını belirtti. Başkan Nurettin Kırlıoğlu, “Kendi ürettiğimiz ürünler öncelikle kendimize yetmesi lazım. Türkiye’de iç pazarda yetmeyen ürünü neden dışarıya satalım. Üretilen şey bize yettikten sonra ihracat olması gerekiyor. Zeytinyağında böyle bir karardan sonra fiyatların değişeceğini düşünmüyorum çünkü fiyatlar yüksek seviyelerde seyrediyor. Zeytinde bu yıl yok yılını yaşıyoruz. Bu karar beklenen bir şeydi. Stokların bitmesi ve yok yılının yaşanması böyle bir kararı da beraberinde getirdi” ifadelerini kullandı.

Öte yandan ihracat yasağının ilk defa zeytinde uygulanmadığını hatırlatan Başkan Kırlıoğlu, son olarak şunları söyledi: “İhracat yasağı ilk defa zeytinde uygulanmadı. Diğer ürünlerde de uygulandı. Bu kararlar kritik zamanlarda kritik ürünlerde çıkıyor.”

20 Eki 2023 - 14:07 - Ekonomi

Muhabir  Ömer Harmankaya