x

Gün insanlık günü

AYTO Başkanı Hakan Ülken, Filistin’de yaşanan insanlık dramı ile birlikte “İsrail ile ticaret yapan Aydınlı firmaların ticari ilişkileri değişecek mi?” sorusuna “Gün ticareti konuşma günü değil, insanlık dramını konuşmanın günüdür” cevabını verdi.

Ömer Harmankaya
Ömer Harmankaya Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

İsrail ile Filistin arasında başlayan çatışmalar zulme döndü. İsrail Ordusu’nun Gazze’ye düzenlediği saldırılarda çoğu kadın ve çocuklar olmak üzere binlerce Filistinli yaşamını yitirdi. Yaşanan gelişmeler sonrası, Aydın’da İsrail ile ticaret yapan firmaların ilişkilerinde bir değişiklik yaşanacak mı sorusunu akıllara getirdi. Aydınlı firmalar, İsrail ile 2023 yılının ilk 9 ayında 20 milyon dolardan fazla ticaret hacmine ulaştı.

ÖNCELİĞİMİZ İNSANLIK
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Aydın Ticaret Odası Başkanı (AYTO) Başkanı Hakan Ülken, insanlık dramının son bulması istedi. Ticari konuların daha sonrasında konuşulması gerektiğini vurgulayan Hakan Ülken, “Ortada bir insanlık dramı var. Tüm insanlığın olduğu gibi bizim de tek istediğim şey oradaki insanlık dramının bir an önce son bulmasıdır. Bugün önceliğimiz oradaki insanlık dramının son bulmasıdır. Ticari kaygılar şu an için geri plandadır. Biz oradaki kan ve gözyaşının dinmesini istiyoruz. Ticaretin konuşulacağı bir dönemde değiliz. Bunlar daha sonrasında konuşulacak mevzular” şeklinde konuştu.

BU SÜREÇ TİCARETİ ETKİLER
Yaşanan hadiselerin tüm dünyadaki ticareti olumsuz yönde etkileyeceğini belirten Başkan Ülken konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Aydın’da birçok firma İsrail ile yapıyor ve bu rakamlar dönemsel olarak değişiyor. Gıda ürünleri üzerinden ticaret yapılıyor. Bu süreç tüm dünyanın dış ticaretini etkiler, doğal olarak bizim de dış ticaretimizi etkiler. Bunların hesabını kitabını firmaların kendisi yapar. Buna biz, oda olarak müdahale edemeyiz.

20 Eki 2023 - 15:55 - Ekonomi

Muhabir  Ömer Harmankaya