x

Kuşadası'nda koruma kararı

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde doğada nadir bulunan ve Göç Göç Çiçeği olarak da bilinen Sarı Çiğdem Çiçeği'ni (Sternbergia Lutea) koruma altına alındı.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Kuşadası'nda nadir ve değerli çiçekleri korumak için özel önlemler alıyor. Bu çerçevede, belediye tarafından koruma altına alınan Sarı Çiğdem Çiçeklerinin bulunduğu alan çitlerle çevrilirken, bölgeye girişler kontrol altına alındı. Çiçeklerin zarar görmesini önlemek için ziyaretçilere uyarı levhaları asıldı.

Kuşadası Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Sarı Çiğdem Çiçeği, Kuşadası'nın doğal güzelliklerinden biridir ve nadir bir çiçek türüdür. Bu özel çiçeği korumak ve sürdürülebilirliğini sağlamak için gerekli tüm önlemleri aldık. Aynı duyarlılığı vatandaşlarımızdan da bekliyoruz. Bu kıymetli bitkiyi zarar görmeden koruyarak gelecek nesillere aktarabiliriz" ifadelerine yer verildi.

SARI ÇİĞDEM ÇİÇEĞİ
Sarı Çiğdem Çiçeği, kış aylarında çiçek açan bir bitkidir. Sarı renkli çiçekleri, Mart ayından Nisan ayına kadar görülebilir. Bu çiçek türü, Türkiye'nin Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Kuşadası'nın sembol mekanlarından biri olan Güvercinada da yetişen bu özel çiçek türü, deniz fenerinin sol tarafında görülebilir.

22 Eki 2023 - 11:01 - Gündem

Muhabir  İhlas Haber Ajansı