x

AK Partili vekilden arabulma çalışması

Türkiye genelinde halk otobüsçülerinin ücretsiz yolcu taşımalarını ayın sadece 1’i ile 4’ü arasında yapacağını açıklaması, yolcuları endişelendirdi. Otobüsleri ücretsiz kullanan vatandaşlar da otobüsçüler de haklı olduğunu savunurken AK Parti Aydın Milletvekili Ömer Özmen konunun iki tarafın da mağdur olmadan çözülmesi için Bakanlıkla görüşeceğini kaydetti.

Erdal Savaş
Erdal Savaş Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Özel Halk otobüsleri ücretsiz yolcu taşımaları için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın otobüsçülülere verdiği desteğin günümüz ekonomik şartlarında yetersiz kaldığını söyleyerek çözümü kendince bulmuştu. Ücretsiz yolcu taşımalarını ayın sadece 1’i ile 4’ü arasında yapacağını duyuran Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) yönetimi, destek miktarının artırılmasını istemişti.
Aydın Şehir içi Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı Okan Yalçın da meslektaşları adına yaptığı açıklamada ”Biz kimsenin hakkını elinden almaya çalışmıyoruz ama kendi hakkımızı da korumak zorundayız” demiş ve destek miktarının asgari ücrete endekslenerek sorunun çözülebileceğini söylemişti.

BAKANLIK HEM UYARDI HEM DE TARİH VERDİ
Konunun kamu tarafı olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tartışmalara Bakan Mahinur Göktaş’ın açıklamaları ile nokta koymuştu. Bakan Göktaş “sadece ayın 1 ile 4’ü arasında ücretsiz yolcu taşırım” demenin kanuna aykırı olduğunu söylemişti.
Bakanlık olarak 2023 yılında yaptıkları iki artışla destek ödemelerinin yüzde 100 artırıldığını hatırlatan Göktaş, “Son dönemlerdeki tartışmalarla birlikte esnafımızın mağduriyetini de göz önüne alarak gelir desteğinin iyileştirilmesine yönelik önümüzdeki yıl bir artış yapılması hususunda Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile yakın çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” sözleriyle beklenen destek artışının bu sene olmayacağını belirtmişti.

AK PARTİLİ VEKİL GÖKTAŞ İLE GÖRÜŞECEK
Konu şimdilik sürüncemede kaldı. Ama akıllarda hala “otobüsçüler dediklerini yaparsa ne olur” sorusu var.
AK Parti Aydın Milletvekili Ömer Özmen bu tartışmanın tüm Türkiye’de milyonlarca kişiyi ilgilendirdiğine dikkat çekerek konunun taraflarından hiç birinin mağdur olmaması için bir çalışma yürütülmesi gerektiğini dile getirdi. Özmen, Bakan Göktaş ile görüşeceğinin söylerken Aydın’dan kimsenin kendisine bu konu ile ilgili gelmediğini de vurguladı.
Özmen, “Halk otobüsleri ile yapılan ücretsiz yolcu taşıması milyonlarca vatandaşımızı yakından ilgilendiriyor. Sadece Aydın’da 300 bin emekli yaşıyor ve bu vatandaşlarımızın çoğu 65 yaşın üzerinde, yani toplu taşımadan ücretsiz faydalanıyor. Onların da mağdur edilmemesi lazım, otobüsçü esnafımızın da…Konuyu hakkaniyet ölçüsünde bir çözüme kavuşturmak için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

22 Eki 2023 - 16:08 - Gündem

Muhabir  Erdal Savaş