Mastaura Nazilli'ye iyi gelecek

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ve protokol üyeleriyle birlikte Mastaura Antik Kenti'nde incelemelerde bulundu.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Mastaura Nazilli'ye iyi gelecek
Mastaura Nazilli'ye iyi gelecek
+9
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın'ın Nazilli bulunan Mastaura Antik Kenti'nde kazı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, protokol üyeleri ile birlikte dünyaca ünlü antik kenti ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Rektör Kent'e Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ve rektör yardımcısları eşlik etti.

“Akademisyenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ederim”
Antik Kent'te incelemelerde bulunup bilgi alan ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, Nazilli belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan'a desteklerinden dolayı teşekkür etmeyi ihmal etmedi.
ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, “Nazilli tarihi bir yer. Dünya üzerinde ayakta kalan tek arena olma özelliğine sahip ve Roma'da bulunan kolezyumun benzeri Nazilli'den dünyaya açılan kapı Mastaura Antik Kenti'ni değerli akademisyenlerimiz ile gezdik. Üniversitemiz tarafından yapılan çalışmaları yerinde inceledik. Sağ olsun başkanım da her türlü desteği veriyor ve vermeye de hazır olduğunu söyledi. Beraber güzel çalışmalara devam edeceğiz. Nazilli ilçe sınırları içerinde yer alan Mastaura Antik Kenti, Harpasa Antik Kenti ve Toygar Höyüğü ile ilgili çalışmalara hız verilmesi yönünde istişarelerde bulunduk. Helenistik ve Roma dönemine ait kalıntıların olduğu Mastaura Antik Kenti’ni de gezdik. Kentte 4 yıldır çalışmalar devam ediyor. Amfitiyatro ve Roma Hamamı'nda yürütülen çalışmalarda kalıntılar gün yüzüne çıkmaya başladı. Kentin görünür hale gelmesinde ve tanıtılmasında emeği geçen akademisyenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ederim. Roma dönemine ait olan amfitiyatro ülkemizdeki nadir arkeolojik kalıntılardan birisidir. Bu değerli arkeolojik kalıntının Üniversitemiz tarafından ortaya çıkarılması memnuniyet vericidir. Turizme kazandırılması yönünde de belediyemiz başta olmak üzere kurumlarımızın çalışmaları sürmektedir” dedi.

TURİZMDE SÖZ SAHİBİ OLMAK EN BÜYÜK HEDEFİMİZ
Ziyaret ve desteklerinden dolayı ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent’e teşekkür eden Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, “Nazilli’de inanılmaz güzel çalışmalar oluyor. Nazilli ile ilgili bilimsel çalışma şimdiye kadar hiç yapılmamıştı. Üniversitemizle beraber hocalarımızla birlikte yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde Nazilli ile ilgili 10 tane bilimsel eser basıldı. Bu Nazilli tarihi açısından çok çok kıymetli. Bilimsel çalışmalarımız da ciddi meyvesini veriyor. Bu güne kadar Belediye olarak kazı çalışmaları başta olmak üzere tüm çalışmalara yaklaşık 17 milyon liralık desteğimiz oldu. Tarımda, sanayide, gastronomide ve kültürel alanlardaki değerleri ile birlikte Mastaura Antik Kenti, Harpasa Antik Kenti ve Toygar Höyüğü gibi değerleri ile de turizmde de söz sahibi olmak en büyük hedefimiz” dedi.

23 Eki 2023 - 10:41 - Kültür Sanat

Mahreç  İhlas Haber Ajansı