Nazilli'deki patlamada yeni gelişme

Aydın'ın Nazilli ilçesinde bir restoranda 8 kişinin hayatını kaybettiği tüp patlamasına ilişkin hazırlanan iddianamede, 9 şüphelinin 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Nazilli'deki patlamada yeni gelişme
Nazilli'deki patlamada yeni gelişme
Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli’nin yüreğini yakan olay, Altıntaş Mahallesi'ndeki restoranda geçen yıl 30 Aralık'ta yaşandı. Tüp değiştirilirken gerçekleşen, 8 kişinin yaşamını yitirdiği ve 4 kişinin yaralandığı patlamaya ilişkin Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma tamamlandı.

Nazilli Ağır Ceza Mahkemesine sunulan iddianamede, ölüm sebeplerinin "patlama ve yangın etkisi altında kalmaya bağlı olarak gelişen karbonmonoksit zehirlenmesi ve diğer komplikasyonlar" olduğu bilgisine yer verildi.

KAZANIN OLUŞUMUNDA ETKİSİ VAR
Tüp dağıtım şirketi sahibi tutuklu şüpheli Ali B.'nin arızalı tüple ilgili prosedürü uygulamadığı, "tüp dağıtım personeli" sertifikası bulunmayan oğlu Mustafa Görkem B.'yi çalıştırdığı için kazanın oluşumunda etkisi olduğu ifade edildi.

Tutuklu şüphelilerden Mustafa Görkem B.'nin de yetkisi ve yeterliliği olmadığı halde tüp değişimi yaptığı, döner tezgahını kapatıp sıcak yüzeyin soğumasını beklemeden tüpü söktüğü belirtilen iddianamede, vanaları kapatıp sökeceği tüpü sistemden izole edip sonrasında söküm yapması gerekirken buna uygun davranmadığı, arızalı tüpün etiketsiz vaziyette işletmede kalmasına neden olduğu için olayın oluşumuna etkisinin bulunduğu belirtildi.

İŞLETME SAHİBİ DE SORUMLU TUTULDU
Cezaevinde tutuklu bulunan restoran sahibi Leyla Y.'nin ise 2 dolu tüpün işletme içerisinde kapalı dolapta, havalandırması olmayan yerde tutulmasına, vanası arızalı olan tüpün de 4 gün işletmede kalmasına izin verdiği gerekçesiyle sorumluluğu olduğu kaydedildi.

Leyla Yılma’ın eşi Faruk Yılmaz hakkında da işletme Leyla Yılmaz adına kayıtlı olsa da işleri fiili olarak yürüttüğü, söz konusu olay açısından kusurlu olduğu yönünde şüphe bulunduğu, kusur durumunun değerlendirilmesi gerektiği kaydedildi.

İddianamede tutuksuz şüphelilerden tüp değişimine yardım eden H.P., tüpün dolumunu yapan tesisin müdürü A.M., gazın tedarik edildiği firmanın bölge sorumlusu T.C. ile üst amirleri T.E. ve M.A.'nın da olayda sorumluluklarının bulunduğu bildirildi.

15 YILA KADAR HAPİS
İddianamede 9 şüpheli hakkında "taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına sebep olmak" suçlamasıyla 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istendi.

23 Eki 2023 - 11:32 - Asayiş

Mahreç  Haber Merkezi