x

Aydın erişilebilir müze istiyor

Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi Başkanı Bayram Özen, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde görme engellilere yönelik Brail Alfabesi ile hazırlanan açıklamaların kendilerini mutlu ettiğini kaydetti. Özen, “Erişebilir müzelerin sayısının artmasını temenni ediyoruz” dedi.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi tarafından dernek üyeleri ve ailelerine yönelik, Ankara’ya gezi organizasyonu düzenlendi. Anıtkabir’den Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kadar birçok yeri ziyaret eden Aydınlı görme engelli bireylerin, unutulmaz bir gün geçirdiğini vurgulayan Dernek Başkanı Bayram Özen, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde görme engellilere yönelik özel bir alanın oluşturulmasının kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti.

SAYILARI ARTIRILMALI
Görme engelli bireylerin müzeyi daha rahat gezerek anlamaları için sesli ve Brail Alfabesi ile hazırlanan bölümün kendileri için çok anlamlı olduğuna dikkat çeken Başkan Özen; “Dernek üyelerimiz ve aileleriyle birlikte Cumhuriyetin 100. yılı nedeniyle Anıtkabir, 1. ve 2. TBBM, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ni ziyaret ettik. Bu ziyaretlerde bizi en çok mutlu eden şey ise Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde görme engellilere yönelik hazırlanan bölüm oldu. Brail Alfabesi ve sesli sistem ile hazırlanan bölümde müzeyi ve sergilenen eserleri yakından tanıdık. Böyle erişilebilir müzelerin sayısının ülke genelinde artmasını temenni ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve savaş meydanlarını kanlarıyla sulayan cefakar atalarımız tarafından bir erdem rejimi olarak bize armağan edilen cumhuriyete, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağımıza söz veriyoruz” dedi.

24 Eki 2023 - 12:55 - Kültür Sanat

Muhabir  İhlas Haber Ajansı