x

Nazilli sigortaya sarıldı

Nazilli Ziraat Odası Başkanı Yahya Alnıak, tarım sigortasına ilişkin değerlendirmede bulundu. Başkan Alnıak, tarım sigortasının çiftçilere can simidi olduğunu belirtti.

Ömer Harmankaya
Ömer Harmankaya Tüm Haberleri
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Tarımda ürünlerin zarar görmesi durumunda çiftçilerin kaybının bir kısmını karşılayan tarım sigortasının önemi her geçen gün artıyor. Birçok avantajı bulunan tarım sigortasını Nazillili çiftçiler bağrına bastı. Yaptıranın pişmanlık yaşamadığı sistem, üreticinin bir miktar da olsa elini rahatlatıyor.

YAPTIRAN HERKES MEMNUN
Nazilli Ziraat Odası Başkanı Yahya Alnıak, çiftçilerin büyük çoğunluğunun tarım sigortası yaptırdığını belirtti. Yahya Alnıak, “Nazilli üretici bunu benimsedi. Kredi çeken çiftçiler mecburen tarım sigortası yaptırıyor. Bunun haricinde de tarım sigortası yaptıran birçok çiftçi var. Genel olarak herkes memnun. Çiftçilerimiz, sigortanın değerini biliyor. Bu yıl incirde yüzde 50 kayıp oldu. Tarım sigortası olan çiftçilerimizin zararının yüzde 30’u şirket tarafından karşılanacak. Tabi bu oran firmalara göre değişiyor. Kimisi yüzde 30’unu kimi şirket yüzde 20’sini, kimisi de yüzde 40’ını karşılıyor. Tarım sigortasında çiftçi tüm ürünlerinde zararının bir kısmını şirketten alır” ifadelerini kullandı.

25 Eki 2023 - 13:19 - Ekonomi

Muhabir  Ömer Harmankaya