‘Filistin’den bize ne’ diyenler, bu haber size gelsin

İsrail’in Gazze’de başlattığı katliam başta çocuklar olma üzere binlerce insanın hayatını kaybetmesiyle büyük bir soykırıma dönüştü. ABD ve yandaşlarının seyirci kalıp destediği vahşet karşısında net bir duruş sergileyen Türkiye’de tarihsel derinliği ve önemi olan bir gelişme yaşandı. ‘Bugün Gazze yeni bir Çanakkale’dir diyerek, 108 yıl öncesini hatırlatan Filistin Alimler Birliği Başkan Yardımcısı Dr. Mohammed Hammam Melhem, İsrail sevicilerine ders niteliğinde bir mesaj verdi.

Erdal Savaş
Erdal Savaş Tüm Haberleri
‘Filistin’den bize ne’ diyenler, bu haber size gelsin
‘Filistin’den bize ne’ diyenler, bu haber size gelsin
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Filistin Alimler Birliği Başkan Yardımcısı Dr. Mohammed Hammam Melhem ve beraberindeki heyet, geldikleri Çanakkale’de tarihi bir hatırlatmada bulunup önemli bir mesaj verdi. Kurtuluş savaşının sembol cephelerinden olan Çanakkale’de savaşmak için 108 yıl önce 2 bin 500 kilometre uzaktan gelerek, Mehmetçik ile vatan savunması yaparken şehit düşen Gazze ve Kudüslü askerlerin mezarları başında dua eden Filistinli Alimler heyeti, ay yıldızlı bayrak için can verip şehit olanlar için dua etti.
GAZZE YENİ BİR ÇANAKKALE
Duygusal anların yaşandığı ziyarette konuşan Filistin Alimler Birliği Başkan Yardımcısı Dr. Mohammed Hammam Melhem, "Biz burada 100 yıl önce yine ümmete yapılan bir saldırı karşısında ümmetin her coğrafyasından Filistin’den, Şam’dan ve dünyanın diğer her bölgesinden gelen mücahitlerin ümmeti koruduğu bir mekandayız. Bugün Gazze yeni bir Çanakkale. Aynı şekilde burada İngilizler, Fransızlar, Amerikanlar o zaman saldırdığı gibi bugün de aynı ordu, aynı düşman Gazze için birleşmişler ve Gazze’yi yerle bir ediyorlar. Gazze’yi tamamen tarumar ettiler. Biz orada Gazze’nin onurunu, namusunu, izzetini koruyan mücahitlerin gayretlerine ve çabalarına destek olmak ve ikinci Çanakkale’yi de hatırlatmak üzere buradayız. Osmanlı uzun bir süre İslam ümmetine liderlik, halifelik etti. O çerçevede İslam ümmeti bir arada kaldı. Bugün de Çanakkale’de, Osmanlı’nın üzerine gelen düşman kuvvetlerinin yenildiği bu yerde, Osmanlı’nın ve ümmetin korumasına dikkat çekmek için buradayız. Aynı şey bugün Gazze’de, düşman birleşti. İnşallah yine ümmet birleşerek bu zulmün ve zorluğun altından kalkacaktır. Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda 108 yıl önce 2 bin 500 kilometre uzaktaki Gazze ve Kudüs'ten gelen Filistinli askerler Mehmetçik ile sırt sırta vatan savunması yaptı. Şehit düşen Mehmetçikler ile Filistinli askerler bir asrı aşkın süredir Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda koyun koyuna yatıyor" dedi.

25 Eki 2023 - 15:10 - Gündem

Mahreç  Erdal Savaş