x

Nazilli’de galericiler dertli

Hükümetin faiz politikası 2.el otomotiv piyasasını vurdu. Son dönemin en durgun günlerini yaşayan galericilerin işleri azaldı. Nazilli Galericiler Sitesi Kooperatif Başkanı Suat İşbilen piyasayı değerlendirdi.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Otomotiv piyasası son dönemde en durgun günlerini yaşıyor. Bir kaç ay öncesine kadar ilanlarda bulunamayan 2. el araçlar şu an galerilerde adeta balık istifi durumda. Hükümeti faiz politikası ve bankaların kredi satışlarının azalmasıyla birlikte piyasada sert düşüş yaşandı.

ALIM SATIM AZALDI
Nazilli Galericiler Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Suat İşbilen 2. el araç piyasasını değerlendirdi. Suat İşbilen, sektörün üzerindeki karabulutların dağılması gerektiğini söyledi. Faiz politikası, bilinçsiz tüketici, bayilerin satış politikası, interaktif ilan siteleri ve filo şirketlerinin piyasayı etkilediğini belirterek, “Bir düzenleme gerekiyor. Şuandaki uygulamayla ticaret bitiriliyor. Mevduat faizi yüksek olunca insanlar bankaya para yatırıyor. Bu dalgalanmalar piyasayı olumlu ve olumsuz bir şekilde etkiliyor. Alım satım var ancak eskisi gibi değil.” dedi.

“KAYIT DIŞI TİCARET ARTIMIŞTI”
Çalkantılı bir 3 yılın geride kaldığını dile getiren Başkan Suat İşbilen, “Geçtiğimiz yıllarda otomobile talebin çok yüksek olduğu ancak oldukça çalkantılı bir 3 yılı geride bıraktık. Otomobil üretimindeki sorunlar sıfır otomobili bulunmaz hale getirirken, yarattığı etki ikinci el piyasasına da yansımıştı. Bu durum otomobilin öncelikle yatırım aracı haline gelmesine, akabinde ise bir kayıt dışı ticaret alanına evrilmesine sebep oldu” ifadelerine yer verdi.

“PİYASANIN ÜZERİNDEKİ KÖPÜK ALINDI”
İlan sitelerindeki fiyatlardaki gerilemeyle birlikte 2.el araç piyasasının üzerindeki köpüğün alındığını dile getiren İşbilen, “Aslında olması gereken fiyatlar bunlardı. Son dönemde bir düşüş söz konusu talep de yok. Bu aslında iyiye işaret buna dayanabilen ayakta kalacak. Göle taş atıldı bulandı ve o bulanıklık kalktı” diye konuştu.

25 Eki 2023 - 15:51 - Ekonomi

Muhabir  Mustafa Çelik