x

İncir ateş pahası!

Aydın’da incir fiyatları, rekolte düşüşü ve hava şartları nedeniyle arttı. Çiftçi ise ürün değerinin yükselmesinden memnun.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’nin önde gelen incir üretim merkezlerinden biri olan Nazilli’de bu yıl olumsuz hava şartları rekolteyi düşürdü. Geçtiğimiz yıla göre rekoltenin yüzde 40 düştüğü bölgede fiyatlar tavan yaptı.

Bölgenin en büyük pazarı olan Perşembe Pazarı’nda tezgah açan çiftçi, inciri 250 TL’den satışa sundu. Üreticiler son dönemde yaşanan fiyat artışından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

HAVA ŞARTLARI OLUMSUZ ETKİLEDİ
İncir üreticisi Mehmet Karagöz, bu sezon hasada yağışlardan dolayı geç başladıklarını belirterek, “İncir mahsulü bu sene çok noksan. Neredeyse 3/2’lik verim kaybı var. Pahalı ama pazarda kendi mahsullerimizi satıyoruz. Bunun nedeni erkeklerdeki sinekler çalışmadığından ve hava şartlarından dolayı az oldu. Millet umduğunu bulamadı” dedi.

FİYATLAR ÜRETİCİYİ MEMNUN ETTİ
İncir üreticilerinden Ömer Avcı ise fiyatların 100 TL’den başlayıp 350 TL’ye kadar uzandığını aktardı. Avcı, rekolte düşüklüğü nedeniyle yükselen fiyatların kendilerini memnun ettiğini aktardı.

26 Eki 2023 - 17:50 - Ekonomi

Muhabir  Mustafa Çelik