CHP’li Bülbül’den 11 soru

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Güzelhisar KYK kız yurdunda Zeren Ertaş’ın yaşamını yitirdiği asansör kazasıyla ilgili Meclise soru önergesi verdi. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından yanıtlanmasını istediği önergede bazı iddiaları da gündeme getirdi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

CHP’li Bülbül önergesinde “Sicil gazetesine göre 2022 yılının Mayıs ayında kurulan şirketin KYK yurdunun asansör işini yeni aldığı, düşen asansörle ilgili daha önce de öğrenciler tarafından arıza ihbarları yapıldığı, asansörde yapım hatasının da olduğu, asansörde yaşanan sık arızalanma nedeniyle şirketin asansörün emniyet devresini iptal ettiği ve kazanın da bu duruma bağlı olarak geliştiği iddialar arasındadır” dedi.

İddiaların yapılan inceleme ve soruşturmayla bir an önce doğrulanması gerektiğini belirten Bülbül, Bakan Bak’a şu soruları yöneltti:

Irmak Asansör Otom. Tar. Hay. San. Ve Tic. Ltd Şti’ye Işıklı KYK Yurdu’na ait asansör işi hangi tarihte verilmiştir?

Asansör işinin verildiği ihale şartları nelerdir? İhaleye katılan firmalar ayrı ayrı belirtilmek üzere teklif miktarları nedir?

İhaleyi kazanan şirketin teklif ettiği meblağ nedir?

Şirketin ihale şartlarını sağladığına ilişkin onay kim tarafından verilmiştir?

Şirket hangi tarihten itibaren KYK’ya bağlı yurtların işini almaktadır?

KYK yurtlarında bulunan asansörler hangi şirket tarafından denetlenmektedir? Hangi periyotlarda kontrol edilmekte, bakım ve onarım yapılmaktadır?

Işıklı KYK Yurdu’ndaki asansörle en son hangi tarihte denetlenmiştir? Denetim sonunda herhangi bir arıza tespit edilmiş midir?

Işıklı KYK Yurdu’nda bulunan asansörlerle ilgili kaç kez arıza şikayeti yapılmıştır? Yapılan şikayetler üzerine yapılan işlemler nelerdir? Arızanın giderilip giderilmediği denetlenmiş midir?

Konu ile ilgili başlatılan idari ve adli soruşturmaların sonucu nedir?

KYK yurt binası hangi şirket tarafından yapmıştır? İhale şartları nelerdir? İhaleye katılan firmalar ayrı ayrı belirtilmek üzere teklif miktarları nedir?

Bina teslim alındığında asansörlerin yapım ve çalışma bölgesinde yapım hatası tespit edilmiş midir? Edilmiş ise soruşturma açılmış mıdır?

26 Eki 2023 - 19:13 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi