x

Söke'nin tarihine ışık tutacak

Söke Tarih Araştırmaları ve Kültür Değerlerini Koruma Derneği tarafından hazırlanan 'Kurtuluş'tan Cumhuriyet'e 100. Yıl Söke' adlı kitabın tanıtımı yapıldı.

Ali Aydın
Ali Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Söke Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesi'nde düzenlenen kitap tanıtım etkinliğine Söke Kaymakamı Ali Akça, Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, Söke Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ali Özdericioğlu, Söke Tarih Araştırmaları ve Kültür Değerlerini Koruma Derneği Başkanı İsmail Caner Genç ve dernek yöneticilerinni yanısıra Kütüphane Müdürü Fatih Akbaba ve davetliler katıldı. Söke'nin tarihini, dünden bugüne çeşitli araştırma yazıları, belge ve fotoğraflarla içinde barındıran kitap; ilçenin tarihine ışık tutatacak önemli bir eser olarak kabul ediliyor.

Kitabın hazırlanmasında Sökeli tarih gönüllüleri katkı sağlarken, basımına da Söke Ticaret Borsası destek verdi.

Etkinlikte konuşma yapan Söke Kaymakamı Ali Akça; “Nitelik her zaman önde gelir. Dernek olarak çok değerli işler yapıyorsunuz. Kim katkıda bulunmuş ise ellerine sağlık. Referans değerinde bir kitap olduğunu gördüm. Kurtuluş'tan Cumhuriyet'e 100. Yıl; aradan bir 100 yıl daha geçecek ve o zaman hayatta olanlar Söke'de yapılanları ve kayda geçirilenleri görecek. Yereldeki bilgilerin kayda geçirilmesi çok değerli. O yüzden Cumhuriyetin 100. yılında kıymetli bir iş yaptınız. Bir asır önce Söke de işgal altındaydı. Bu işgal döneminde canını hiçe sayanlar, mücadele verenler de bu kitapta işlenmiş. Ben tüm bu mücadele içinde yer alan kahramanlara Allah Rahmet Eylesin diyorum, sizlerden de Allah razı olsun” dedi.

Söke Tarih Araştırmaları ve Kültür Değerlerini Koruma Derneği Başkanı İsmail Caner Genç, katılımcılara ve kendilerine destek veren herkese teşekkür etti.

26 Eki 2023 - 19:36 - Kültür Sanat

Muhabir  Ali Aydın