x

Denizlerimizi nasıl koruyoruz?

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde EKODOSD öncülüğünde düzenlenen Çarşamba Söyleşileri devam ediyor. Programın bu haftaki konusu ise 'Denizlerimiz nasıl koruruz? oldu.

Mehmet Aktaşgil
Mehmet Aktaşgil Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Kuşadası'nda düzenlenen Çarşamba Söyleşileri, bu hafta Su Ürünleri Mühendisi Mustafa Korkmaz’ı konuk etti.

EKODOSD öncülüğünde düzenlenen programda “Denizlerimizi Nasıl Koruyoruz?” konulu bir sunum gerçekleştirildi.

Söyleşide konuşan Korkmaz; gelişen teknolojiyle birlikte, deniz ve çevresinin kullanım şeklinin değiştiğini, bu durumun denizle iç içe olan sektörleri nasıl değiştirdiğini ve bu değişimin denizel biyolojik çeşitliliği olan olumsuz etkilerini anlattı.

Korkmaz, kara kaynaklı kirleticilerle deniz ekosistemindeki bozulmaların devam ettiğini, balık stoklarının azaldığını, denizleri korumanın bir tercih değil, zorunluluk haline geldiğini vurguladı.

SORUMLULUK HERKESE DÜŞÜYOR
Her kesimin çevre duyarlılığı konusunda görevli olduğunu dile getiren Korkmaz, denizlerin korunması için Türkiye ve dünyadaki uygulamaları, devletlere, STK'lara ve vatandaşlara düşen sorumlulukları, denizlerin mevcut durumunu, iklim değişikliği ve kontrolsüz avcılığın etkilerini, gerçek istilacılar ve bir bireyin yapması gerekenleri anlattı.

Öte yandan söyleşide deniz koruma alanlarının önemine dikkat çekilerek, biyoçeşitliliğe, yerel balıkçılığa ve turizme olan yararlarını paylaşıldı.

Söyleşiden sonra konukların sorularını yanıtlayan Mustafa Korkmaz’a, yönetim kurulu üyesi Mustafa Aktaşoğlu ve Avukat Beyza Borazan tarafından EKODOSD’un teşekkür belgesi takdim edildi.

27 Eki 2023 - 11:08 - Gündem

Muhabir  Mehmet Aktaşgil