x

Söke için tarihi adım

UNESCO Dünya Mirası geçici listesine alınan Söke'de bulunan Priene Antik Kenti'nin asıl listeye alınması için çalışmalara başlandı.

Ali Bulur
Ali Bulur Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın'ın Söke ilçesinde Prine Antik Kenti için başlatılacak çalışmaların yol haritası, gerçekleştirilen toplantıda paydaşlara aktarıldı. Söke Belediye Meclis Salonunda yapılan toplantıya Söke Kaymakamı Ali Akça, Söke Belediye Başkanı Dr. Mustafa İberya Arıkan, Priene Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Hakan Mert, Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğü'nden Şehnaz Eraslan, Bakanlık temsilcileri, Söke Belediye Meclis Üyeleri, Güllübahçe Mahalle Muhtarı Yusuf Çam, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Söke Belediyesi bürokratları katıldı.

Toplantıda ilk konuşmayı Priene Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Hakan Mert yaptı. UNESCO Dünya Mirası hazırlık sürecini başlatmak için toplandıklarını belirten Prof. Dr. Mert, “Söz konusu başlangıcın Cumhuriyet'in 100. yılını kutladığımız günlere denk gelmesi de çok anlamlı bir tesadüf” dedi.

YAŞAM KALİTESİNİ GELİŞTİRİLMESİNE DESTEK OLACAK
Söke Belediye Başkanı Dr. Mustafa İberya Arıkan konuşmasında, "Priene'nin hak ettiği değere kavuşmasını sağlamak üzere yapılan çalışmaya öncülük ettiği için Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. 2018 yılında Belediyemiz ile Ticaret Odası ve Priene Kazı Başkanlığı öncülüğünde UNESCO Dünya Mirası Geçici listesine giren Priene Antik Kenti sahip olduğu şehir planlama sistemi ile günümüz kentlerine hala model olmaya devam etmektedir. Bizlere düşen görev dünyanın ortak mirasını korumak ve çalışmalarımızı paydaşlarımızla beraber yürütmektir. On iki iyon kentinin oluşturduğu birliğin sosyoekonomik ve yönetimsel yapı bakımından en önemli şehirlerinden biri olan Priene, bulunduğu coğrafyada gerek yapılan ticaret ağlarıyla gerekse bilimsel ve felsefi düşünce geliştirme ortamlarıyla bir kültür havzası içerisinde yer almaktadır. Bakanlığımızla İşbirliği Protokol'ünü 2022 yılında imzalayarak bu sürecin başlamasına, devamında geliştireceğimiz diyalog ve uyumlu çalışmalarda başarılı işler çıkaracağımıza inanıyorum. Bu çalışma Söke'miz ve Güllübahçe mahallemizde sosyal ve ekonomik anlamda yaşam kalitesinin gelişmesini sağlayacaktır" dedi.

YOLUMUZ UZUN
Söke için değerli bir organizyonda birlikte olmanın mutluluğu içinde olduğunu kaydeden Kaymakam Ali Akça, toplantıya katılım saylayan tüm paydaşlara teşekkür etti. Kaymakam Akça, “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutluyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehitlerimiz, gazilerimiz bize Cumhuriyeti emanet etti. Bize düşen de bu değerleri ortaya çıkarmak, sahip çıkmak, yerelden ulusala, ulusaldan uluslararası ölçüye taşımak. Böylesi kıymetli bir çalışma olduğu için de sadece bir kuruma havale edilemez. Yani Söke'nin tüm aktörlerinin kucaklayarak yürüyeceği bir yol. Çalışmaların ilçemiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

UZUN BİR SÜREÇ
Açılış konuşmalarının ardından Bakanlık temsilcisi Şehnaz Eraslan, "Bakanlık bu süreçte denetimlerini yapacak. Kesin adaylık başvurusu için dosya hazırlandığında, Bakanlık hangi dosyanın UNESCO'ya gideceğine karar verecek. UNESCO'ya gittiğinde 18 aylık bekleme süreci ile toplam 4-5 yılı bulan bir süreç olacak" dedi.

Şehnaz Eraslan Aydın ilinde sadece Afrosdisyas'ın kalıcı listede yer aldığını hatırlattı.
Sunumun ardından toplantıya katılan paydaşlar fikirlerini dile getirirken, yapılacak çalışmalarla ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

27 Eki 2023 - 16:44 - Gündem

Muhabir  Ali Bulur