Aydın daha önce de uyarılmış!

Efeler'de bulunan Güzelhisar Kız Yurdu'nda yaşanan asansör kazası sonucu ADÜ öğrencisi Zeren Ertaş hayatını kaybetti. İhmaller zinciri yürekleri dağlarken, TMMOB Aydın Şubesi'nin asansör kontrollerinin özelleştirilmesi konusunu 2020 yılında gündeme taşıdığı ortaya çıktı.

Sezercan Makas
Sezercan Makas Tüm Haberleri
Aydın daha önce de uyarılmış!
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye, Zeren Ertaş için ağladı. 22 yaşındaki ADÜ öğrencisi, Aydın'ın Efeler ilçesinde bulunan Güzelhisar Kız Yurdu'nda gerçekleşen asansör kazasında yaşamını yitirdi. Acı olayın ardından tepkiler çığ gibi büyürken, söz konusu asansör firmasının kusurlu olduğu ortaya çıktı. İl Jandarma Komutanlığı tarafından gözaltına alınan firma sahibi M.B., tutuklanarak cezaevine gönderildi.

RANTÇI DEĞİL HALKÇI
TMMOB Aydın İl Koordinasyon Kurulu'nun Efeler, Kuşadası, Didim, Germencik ve Çine Belediyeleri ile MMO arasında feshedilen asansörlerin periyodik kontrolleri anlaşmaları üzerine 31 Mart 2020 tarihinde yetkilileri uyardığı ortaya çıktı.

Asansör kontrol hizmetinin rantçı değil halkçı olması gerektiği vurgulanan açıklamada, "Makina Mühendisleri Odası tarafından kamusal denetim anlayışı ile gerçekleştirilen denetimlerin, özel firmalara verilmiş olması adı geçen belediyelerin kamu yararı önceliğini ihmal ve ihlal ettiklerini göstermektedir ve kabul edilemez" ifadelerine yer verildi.

SÖYLEYECEĞM ÇOK ŞEY VAR...
Aydın Mimarlar Odası eski Başkanı Cemre Şahin Kazıcı, "Aydın'da KYK yurdunda yaşanan asansör faciasıyla ilgili, 2020 yılında TMMOB Aydın olarak yaptığımız 'asansör denetimlerinde can ve mal güvenliğinin rant uğruna ihmalini' konu edinen basın açıklamamız ve süreçlerine dair söyleyeceğim çok şey var. Ancak kafamda Zeren'in yaşadıklarını an an canlandırıp durmaktan kendimi alıkoyamıyor ve öyle büyük acı hissediyorum ki bu konuyu düşünmek bile içimi sıktığından yazmaya tahammül edemiyorum" dedi.

27 Eki 2023 - 17:53 - Gündem

Mahreç  Sezercan Makas