x

Türklere ev yok!

Aydın İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Alaattin Durmaz, konut satışlarında ilk sırada yabancı vatandaşların gelmesini olağan karşıladığını belirterek sebeplerini sıraladı.

Ömer Harmankaya
Ömer Harmankaya Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’nin tatil cennetlerinden Kuşadası ve Didim gibi yerlere sahip olan Aydın’da son bir yılın konut satış rakamları açıklandı. Yayımlanan rapora göre; kentte en çok konut satışı yabancılara oldu. Yabancıların genel olarak tatil bölgelerinde konut satın aldığı belirtildi. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda akıllara Türklerin ev sahibi olması hayal mi oldu sorusu geldi.

İMKÂNSIZ GİBİ BİR ŞEY!
Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Aydın İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Alaattin Durmaz, ortaya çıkan tablonun şaşırtıcı olmadığını şu anki koşullarda dar ve orta gelirli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ev sahibi olmasının neredeyse imkânsız olduğunu dile getirdi.
Alaattin Durmaz, “Türkiye’de yabancılar dövizdeki uçurum sayesinde çok rahat gayrimenkul sahibi olabiliyor. 450 bin dolar veren bir yabancı, vatandaşlıkta alabiliyor. Bu şansları da var. Onlar için Türkiye’de evler çok ucuz. Ama asgari ücreti veya gelir durumunu göz önüne aldığımızda Türkiye ‘de bir taşınmaza yani bir daireye sahip olmak veya ev sahibi olmak, şu an neredeyse imkânsız. Oturulacak bir daire 2 milyon TL’den aşağı değil. Dolayısıyla bırakın Türk halkınn başını sokacak bir ev alması, hayalini bile kurması artık bu saatten sonra mümkün değil. ” şeklinde konuştu.

SATIŞLAR DURURSA FİYAT DÜŞER
Konut fiyatlarının bu denli yüksek seyretmesinin en büyük sebeplerinden birisinin de bu olduğunu söyleyen Başkan Durmaz, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Yabancılara haddinden fazla çok satış var ve yabancılara yapılan satışlar yüzünden, ne yazık ki fiyatlar yukarı eğilim gösteriyor. Bugün yabancılara satışlar durdurulsa fiyatlar bir miktar aşağıya düşer. Ben şahsen yabancılara satışları bir türlü anlamlandıramıyorum. Bu karar ilk çıktığında biz oda olarak, bu uygulama ‘Fiyatları yukarı doğru çıkarır’ diye uyarmıştık. Bu uygulama hala devam ediyor. Taşınmaz fiyatları, daire fiyatları, kiralar artık böyle astronomik rakamlara gelmişken hala yabancı satışların olmasını anlamıyorum.”

ÖNCE CAN SONRA CANAN!
Önce Türk vatandaşların ev sahibi olması gerektiğini savunan Durmaz, “Kesinlikle yabancılara satışın durdurulması gerekiyor. Göç politikasının gözden geçirilmesi, elini kolunu sallaya sallaya kimsenin Türkiye’nin içinde dolaşmaması gerekiyor, biz bunu savunuyoruz. Önce can sonra canan, diyoruz. Yani önce kendi vatandaşımız başını soksun, ev sahibi olsun. Ondan sonra yabancıya satsın. Sonuçta bu ülke bizim, biz bu ülkeyi öyle bedava bulmadık. Bence parayla da satmamalıyız.” cümleleriyle konuşmasını tamamladı.

27 Eki 2023 - 20:21 - Gündem

Muhabir  Ömer Harmankaya