x

Kuyucak’ın tarihi bu evde yaşatılacak

Aydın’ın Kuyucak ilçesinde belediye tarafından restore edilen 2 asırlık bir konak kültür evine dönüştürülerek ziyarete açıldı. Ziyaretçilerini adeta geçmişe götüren kültür evi büyük beğeni kazandı.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Kuyucak Belediyesi tarafından kamulaştırılan ve 2016-2017 yıllarından aslına uygun restore edilen 2 asırlık konak, Kuyucak Kültür Evi’ne dönüştürüldü. Bin 800’lü yıllarda Maden Direktörü Devineli Veysel Efendi (Özhan Efendi) tarafından inşa edilen 2 katlı konak, Kuyucak Belediyesi’nin aslına uygun olarak restore ettiği konak cumhuriyetin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında ziyaretçileri ile buluşturuldu. Kuyucak’ın zengin kültürünü gelecek nesillere aktaracak olan kültür evi yoğun katılımla açılırken evi gezenler ise çalışmalarından dolayı emeği geçenlere teşekkür etti. Gerçeğini aratmayan mumya heykellerle zenginleştirilen kültür evindeki tarihi eserler izleyenleri adeta geçmişe götürdü. Ziyaretçilerin geçmişe ait hatıralarını canlandırdığı kültür evi büyük beğeni kazandı.

“KUYUCAK BİR UYGARLIK MERKEZİDİR”

Kuyucak’ın bir uygarlık merkezi olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Çömden, “Yüzyıllardan beri burada yaşayan toplulukların, kültürel miraslarını taşıyan eski sakinlerinin maddi ve kültürel değerleriyle zenginleşen bir yerleşim yeridir. Kuşaktan kuşağa aktarılan bu ruh, şehir kültürünün temelini insanlara benzer bir şekilde şehir hafızasını oluşturur. Bu nedenle şehirlerin kültürel değerlerini ve tarihi zenginliklerini yok edilmesini insanlardaki hafıza kaybına benzer. İşte bu kentin hafızasından önemli bir parça olan bu yapıda bu şehirde yaşayan ve iz bırakanlarını anlatarak şehir hafızasını korumuş olacağız. Çünkü bazen bir mimari yapıyı geleceğe taşımak binlerce cilttik kitap bırakmaktan daha önemli olmaktadır. Bu çalışma 2 yıllık bir emeğin mahsulüdür. Kuyucak ilçemizde bulunan 36 mahalle, ADÜ’de Halk Bilim Doktorantı Bircan Cangül ve belediyemizde oluşturduğumuz ekip ile kayıt altına alınmıştır. Kültür Bakanlığımızın 500 bin TL, Belediyemizin de 250 bin TL katkısı ile bu ev oluşturulmuştur. Kuyucak’a 2014 yılından bu yana büyük hizmetleri bulunan çok değerli Belediye Başkanımız Metin Ertürk’e çok teşekkür ediyorum. Kültür Evimizin Kuyucak’a hayırlı olmasını diliyorum” dedi

28 Eki 2023 - 12:36 - Kültür Sanat

Muhabir  İhlas Haber Ajansı