x

Gözler kasımda

AK Parti'nin zaferiyle sonuçlanan genel seçimlerin ardından Mart 2024’te yapılacak yerel seçim için genel merkezlerde yoğun bir mesai var. Belediye başkanlığı ve meclis üyeliği için Aydın’da tüm gözler Kasım ayına çevrildi.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye'de, gözler 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere çevrildi. Yerel seçim hazırlıklarına başlayan siyasi partilerde aday belirleme süreçleri devam ediyor. Aydın’da aday tespit çalışmalarının sürdüren tüm partiler için Kasım kritik bir ay olacak.

AK PARTİ’DE KASIM HAREKETLİ GEÇECEK
AK Parti'de belediye başkanlığı ve meclis üyelikleri için aday adaylığı başvuru süreci 5 Kasım’da başlayacak. Bu kapsamda belediye başkanlıkları için 12 Kasım, belediye meclis üyelikleri için 3 Aralık tarihlerine kadar başvurular alınacak ve ardından temayül yoklamaları gerçekleştirilecek.

CHP KURULTAY’I BEKLİYOR
Genel Başkanlık yarışının sürdüğü CHP’de ise 6 Kasım’daki kurultayın ardından aday belirleme süreci başlayacak. Kılıçdaroğlu, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun yeniden aday olduğunu açıklamıştı. Diğer 17 ilçede ise anket çalışmaları sürüyor. Kurultayın ardından il örgütünün görüşleri alınarak belediye başkanı ve meclis üyeleri adayları belirlenecek.

İYİ PARTİ HAZIR KITA
Millet İttifakı’ndan ayrılan ve tüm Türkiye’de olduğu gibi Aydın’da da seçime kendi adayıyla gitmeyi planlıyor. “Kazanacak aday” vurgusunun ön plana çıktığı İYİ Parti, 6 ilçede adaylarını hazırladı. Büyükşehir Belediye Başkanlığı içinde ismi sır gibi saklanan 2 kişiyle görüşen İYİ Parti, diğer partilerin adaylarının açıklanmasını bekliyor.

MHP’DE SÜREÇ BAŞLIYOR
Seçime 5 ay kala MHP’de de aday belirleme mesaisi devam ediyor. MHP’de 5 Kasım'da başlayacak belediye başkan aday adaylığı başvuruları 15 Aralık'ta sona erecek. Parti, kamu görevlilerinin başvurularını da 1-15 Aralık tarihleri arasında alacak. Adayları teşkilatla istişare içinde belirleyecek parti, il ve ilçe yönetimlerinin teklif ettiği adayları Genel Merkez kriterlerine göre süzgeçten geçirecek. Adaylara yönelik temayül ve merkez yoklamasının yanında kamuoyu yoklamaları da yaptırılacak.

30 Eki 2023 - 12:21 - Siyaset

Muhabir  Mustafa Çelik