x

Zoru gören Çerçioğlu'ndan kurnaz hamle

Aydın'da ihaleye fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma ile sahtecilik suçlamasıyla açılan davada yargılanan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu hakkında zorla getirme kararı çıkmıştı. Çerçioğlu’nun Eylül ayında Aydın Barosu ziyaretini bahane edip Adliyede gizlice ifade verdiği ortaya çıktı.

Melek Fırat
Melek Fırat Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, İhaleye fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma ile sahtecilik suçlamalarıyla açılan davada FETÖ'nün "Belediyeler İmamı" olduğu iddia edilen Erkan Karaarslan ile birlikte yargılanıyor.

BARO ZİYARETİ ALTINDA İFADE VERMİŞ

1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya, türlü bahanelerle rapor alarak katılmayan Çerçioğlu hakkında mahkeme başkanı zorla getirme kararı verdi. Ancak bugün 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada Çerçioğlu yine yar almadı. Özlem Çerçioğlu’nun basına görüntü vermemek için Eylül ayında Aydın Barosu ziyareti adı altında gizlice Adliye’de ifade verdiği ortaya çıktı. Duruşma günü il dışında olacağı söyleyen Çerçioğlu, mahkemeye savunmasını sunduktan sonra baro ziyareti fotoğraflarını servis ettiği öğrenildi.

Duruşmaya tutuklu sanık Erkan Karaaslan, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun avukatı Tunahan Sandallı ve ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Cemalettin Küçükerol katıldı.

İHALEDEN HABERİM YOKTU

SEGBİS ile interaktif olarak katılan Erkan Karaarslan, savunmasında MASAK raporlarındaki para trafiğine ilişkin konuştu. Kararslan, “Ben ihaleden savcılığın sorduğu soru ile haberdar oldum. İhaleden önce, ihale sürecinde ve sonrasından haberim olmadı. Savcılık sorgusundan ve iddianame sürecinde dosyaları incelediğimde 2019'da bilirkişi raporu alındığını gördüm. Bilirkişi raporu alınmış ve suç olmadığı belirtilmiş. İkinci bir rapor veya mevzuata aykırı çelişkili bir rapor yok. İhale ile bağlantım sadece Yekud firmasının sahibi İsmail Aydın ile birlikte kurulmuş. MASAK raporlarında İsmail Aydın'ın bana göndermiş olduğu paraların delil olarak gösterildiğini gördüm. Ödemelerin hepsi ihale tarihinden önce yapılmış ve ders ücretidir. 11 ayrı firmayı benim yönettiğim belirtilmiş. Ancak bunlarla bağlantımın olması için MASAK raporlarına onların da girmesi lazım. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum" ifadelerine yer verdi.

GÜNDEMİ ÇERÇİOĞLU BELİRLER

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun avukatı Tunahan Sandallı, ASKİ Genel Müdürü Mithat Emre'nin Çerçioğlu’nu suçlayan savunmasına itiraz ederek, "Başkanımız hiç bir toplantıya katılmamıştır. Reddediyoruz" dedi. Sandallı'nın ifadesi üzerine söz alan ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Cemalettin Küçükerol ise "Toplantı gündemleri daire başkanları hazırlar. Büyükşehir Belediye Başkanına götürür. Büyükşehir Belediye Başkanı gündemi görür, imzalar. Dolayısıyla zaten gündemi Büyükşehir Belediye Başkanı belirler" diye konuştu.

31 Eki 2023 - 11:51 - Siyaset

Muhabir  Melek Fırat