x

Nazilli’de piyasa nefes alacak

İnternet üzerinde sahte hesaplarla dolandırıcılık yapan dur demek için kimlik doğrulama zorunluluğu Nazilli’deki emlakçıları ve galericileri sevindirdi.

Ömer Harmankaya
Ömer Harmankaya Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Sahte ilanlarla yapılan dolandırıcılıklar ve spekülatif fiyat artışları Ticaret Bakanlığı’nı harekete geçirdi. 1 Kasım’da yürürlüğe girecek yeni düzenlemeyle, ilan sitelerinde kimlik doğrulaması yapmadan gayrimenkul ve araç ilanı verme dönemi son buluyor. Emlak ve araba piyasasını yakından ilgilendiren Kararı yerinde bulan Gayrimenkul Danışmanı Güler Kurudere Akbaş ve Nazilli Galericiler Sitesi Kooperatif Başkanı Suat İşbilen, dolandırıcılara göz açtırılmayacak olunmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.

YERİNDE BİR KARAR
Uygulamanın piyasada haksız kazanç elde edenlerin ve dolandırıcılık yapanların son bulması yönünde doğru bir hamle olduğunu belirten Gayrimenkul Danışmanı Güler Kurudere Akbaş, “Zaten, bu zorunluluk gayrimenkul satışı yapan şirketlerde var. Emlakçılar, ilanları siteye işlerken sicil numaraları ile giriş yapılır. Resmi olarak, gayrimenkul danışmanlığı yapan şirketler vergisini veriyor. Ama gayri resmi olarak bu işi yapanlar vergi vermiyor ve haksız kazan elde ediyor. Bu karar, çok yerinde alınmış bir karardır. Uygulamanın en cezbedici noktası da şu; piyasada sahte hesaplarla sahte ilan yayımlayanlar mevcut. Sahte ilanlarda önden para alarak sırra kadem basanlar var. Bakanlığın asıl amacı da bu tip olayların önüne geçmek. Bu işi gayri resmi olarak yapanlar ve vergisiz kazançlar elde ediyorlar. Hem bunun önüne geçilecek hem de dolandırıcılık yapanların önü kesilecek” şeklinde konuştu.

DOLANDIRICILARA GÖZ AÇTIRILMAYACAK
Araba alım satımında, sahte hesap ve ilanla insanların dolandırılmasının önüne geçileceğini söyleyen Nazilli Galericiler Sitesi Kooperatif Başkanı Suat İşbilen ise şunları kaydetti:
“Araba alım satımında sahte ilanlar yayımlanıyor. Araba almak isteyen bir vatandaş sahte ilana denk geliyor. İnternet sitesindeki ilanın hesabı sahte, araba için önden para gönderiliyor. Sonra parayı alan adamı bul bulabilirsen. Bu tip olaylar bu kararla son bulacak. Dolandırıcılara göz açtırılmayacak. Bu işi resmi olarak yapanlar, para kazansın. Gayri resmi olarak yapanlar kazanmasın.”

31 Eki 2023 - 15:05 - Ekonomi

Muhabir  Ömer Harmankaya