x

Denizli Aydın'ı konuşuyor

Aydın’da 25 Ekim tarihinde gerçekleşen ADÜ öğrencisi Zeren Ertaş'ın (22) hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan asansör kazası, kamu kullanımına açık toplu yaşam alanlarındaki güvenlik sorunlarını kamuoyunun gündemine getirdi.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın`da Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü`ne bağlı Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu`nda 25 Ekim 2023 tarihinde yaşanan asansör kazasında Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) İktisadi Bilimler Fakültesi öğrencisi Zerern Ertaş yaşamını yitirdi.

Soruşturmaların aralıksız sürdüğü acı olayın ardından özellikle kamu kullanımına açık asansörlerin güvenlik sorunlarını yeniden gündeme taşıdı.

ÖZEL SEKTÖR VURGUSU
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Makine Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Cüneyt İyiol, “Kazada hayatını kaybeden öğrencimizin ailesine, sevenlerine ve arkadaşlarına baş sağlığı dilerken, yaralı öğrencilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Söz konusu kazanın asıl nedenleri, yürütülecek resmi soruşturma sonunda bilirkişiler tarafından belirlenecektir. Ancak söz konusu olay, kamusal denetimin özelleştirilmesinin ve özel sektör eliyle yürütülen bir ticari faaliyet alanı haline gelmesinin bu tip kazaların ana nedenlerinden biri olduğunu bir kez daha göstermiştir. Can kayıplarına yol açan bu olaylar maliyetleri düşürme yoluyla ve bakım, onarım ve kontrol temelli mühendislik hizmetlerindeki eksiklikler nedeniyle yaşanmaktadır” dedi.

YÖNETMELİĞE DİKKAT ÇEKTİ
İyiol, “Bu olayın kabinin kapı açık olarak aşağıya kaymasını engelleyen tertibatın görevini yerine getirmediğinden dolayı meydana geldiği anlaşılmıştır. Ancak hafif kusurlu olduğunu gösteren mavi etiket iliştirilmiş bir asansörde, ilgili yönetmelikteki şartlara göre bakım faaliyetleri yapılmış olsaydı böylesi acı bir olayın yaşanması mümkün olmazdı” diye ekledi.

DETAYLICA AÇIKLANMALI
Yaşanan elim olayın bakım faaliyetlerinin önemini bir kez daha altını çizdiğini belirten İyiol, şunları kaydetti:
“Kazanın etkin bir şekilde aydınlatılması, kamuoyunun bilgilendirilmesi ve benzer kazaların tekrarının önlenmesi için kazanın meydana geldiği asansörün tasarım, belgelendirme, tescil, periyodik kontrol, bakım süreçleriyle ilgili bilgilerin detaylıca açıklanması gerekir. Bu olay kamusal ve yoğun kullanıma tabi asansörlerin bakım faaliyetinin, bakım periyodunun önemini ve bu hizmetlerin kamusal bir anlayışıyla yürütülmesi gerektiğini bir kez daha göstermiştir. Asansörlerde bakım yapan yetkili servislerin ve çalışanlarının yeterliliklerinin de gözden geçirilmesi gerekir.”

31 Eki 2023 - 15:54 - Gündem

Muhabir  İhlas Haber Ajansı