Gazze'de kalıcı barış

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye'yi ziyaret eden ABD'li mevkidaşı Antony Blinken'la görüştü. Blinken havalimanında yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki günlerde yardımların Gazzelilere ulaştığını göreceksiniz." dedi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Antony Blinken dün akşam saatlerinde Türkiye''ye geldi.
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ortadoğu turundaki Antony Blinken'la bir araya geldi. İki bakanın görüşmesi 2.5 saatten uzun sürdü.
Fidan - Blinken görüşmesinin ana gündem maddesi İsrail - Filistin hattındaki çatışmalar oldu.
Blinken, G7 içi Tokyo'ya gitmeden önce havalimanında açıklama yaptı. Blinken'ın açıklamalarından satır başları:
Çalışmalarımız devam ediyor. Derin endişeleri biliyoruz, her gün çalışıyoruz. Gazze'deki korkunç bedeli görüyoruz. Masum Filistinlilerin kayıplarını azaltmak için atılabilecek adımları konuşuyoruz. Büyük miktarda yardımın sivillere ulaşması için gerekli adımların atıldığını önümüzdeki günlerde göreceksiniz. Çatışmanın bölgeye yayılmamış olması da bir başarıdır.
Her dakika bu konuda çalışıyoruz. Özellikle insani yardımların artırılması ve oluşturulması konusunda çalışıyoruz. En önemli konu rehineler, insani ara rehineler açısından da fayda sağlayacaktır.
REHİNELERİN DURUMU
Batı Şeria'daki aşırı şiddeti takip ediyoruz. İsrail tarafıyla bu konuları görüştük. Rehine konusunda detay veremem ama buna odaklandığımızı söyleyebiliriz. Diğer ülkeler de bu duruma katkı sağlayabilir.
İSVEÇ'İN NATO ÜYELİĞİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılım programını imzalayıp İsveç'in üyeliğini meclise göndermiş olması çok önemli bir şey. İsveç'in NATO'ya katılacağını düşünüyorum. Türkiye de bu fikirde.
BLİNKEN PROTESTOSU
Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri, Dışişleri Bakanlığı binası yakınında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Türkiye ziyaretini protesto etti.

06 Kas 2023 - 15:00 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi