HÜKÜMETE ‘BEYAZ’ MESAJ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 24 Kasım’da öğretmenlere ‘Beyaz Önlük’ dağıtma fikrini eleştiren öğretmenler, ücretlerinde iyileştirme istediklerini belirterek, “Öğretmenler önlük değil, bir maaş ikramiye bekliyor” sözleriyle taleplerini dile getirdi. Türk Eğitim- Sen Aydın Şube Başkanlığı öncülüğünde yapılan basın açıklamasında konuyla ilgili hazırlanan kanun teklifinin milletvekillerine teslim edildiği ifade aktarıldı.

Melek Fırat
Melek Fırat Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Türk Eğitim- Sen Aydın Şube Başkanlığı, ağırlaşan ekonomik şartlar nedeniyle düzenledikleri basın açıklamasında hükümetten beklentilerini sıraladı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 24 Kasım’da öğretmenlere ‘Beyaz Önlük’ dağıtılacağı yönündeki açıklamasını eleştiren eğitimciler, "Öğretmenler önlük değil, bir maaş ikramiye bekliyor" diyerek, tepkilerini dile getirdi.
Konuyla ilgili kanun teklifi hazırlayıp milletvekillerine gönderdiklerini ifade eden Türk Eğitim-Sen üyeleri, daha öncelikli sorunları varken bakanlığın bunları görmezden geldiğini savunarak, “Bilindiği gibi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerimize Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “beyaz önlük” hediye edileceği kamuoyuna açıklandı. Biz ise, eğitim çalışanlarının “öğrenci-veli şiddetine maruz kalma”, “liyakatsiz yönetici atamaları”, “tayin ve nakil başta olmak üzere özlük hakları”, “ekonomik çaresizlik”, “adaletsiz uygulamalar”, “mesleki imaj zedelenmesi”, “kariyer sınavı” gibi acil çözüm bekleyen önemli sorunları varken, kamuoyunun önlük gibi suni bir tartışma ile meşgul edilmesini doğru bulmadığımızı dile getirerek bir öneride bulunmuştuk; “24 Kasım'da önlük değil, ikramiye istiyoruz" ifadeleriyle, sitemlerini paylaştılar.
Öğretmenlerin ekonomik sorunlarının çözümü için kalıcı uygulamalar beklediklerini de kaydeden eğitimciler, basın açıklamasında ayrıca, “Bu kapsamda her 24 Kasım tarihinde öğretmenleri motive etmek ve ekonomik bakımdan desteklemek adına bir maaş ikramiye verilmesini içeren Kanun Teklifi hazırladık. Milletvekillerine gönderdiğimiz mektubumuzda ekonomik sorunlara bir nebze de olsa sembolik katkı sağlayacak olan bu Kanun Teklifine sahip çıkmalarını ve destek vermelerini bekliyoruz” diyerek, destek beklediklerini kaydettiler.

06 Kas 2023 - 18:22 - Gündem

Mahreç  Melek Fırat