Çerçioğlu'na soruşturma

'Resmi belgede sahtecilik' ile 'Görevi kötüye kullanma' suçlarından hakkında dava açılan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile 32 belediye çalışanı hakkında İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından soruşturma izni verildiği ortaya çıktı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İçişleri Bakanlığı tarafından Danıştay 1. Dairesi'ne gönderilen ek raporda, Çerçioğlu'nun talimatı ile SAMPAŞ firmasına 2014-2015 yılları arasında belediye ile ASKİ'ye verdiği 3 yıllık hizmetin karşılığı olarak ASKİ'nin doğrudan alım yöntemi ile firmaya 2.8 milyon lira ödediği, bu tutarın da bütçenin yüzde 2,5'una denk geldiğine dikkat çekildi.
Ayrıca teknik şartname ve sözleşmeye göre, SAMPAŞ'a en yüksek bedelin ödendiği 'veri aktarım' ile 'Danışmanlık ve eğitim hizmeti' adı altındaki işlerin ne yazılım ne de geçmiş sözleşmelerle ilişkisinin olmadığı, firmanın isteklerine uygun teknik şartname hazırlanıp, usule aykırı avans ödendiği vurgulandı.
2015 yılında sokakların süpürülmesi ihalesini, aşırı düşük teklif sınırının hemen üzerinde fiyat veren Barka firmasının aylık 922 bin lira, yani toplam 11 milyon lira teklifle aldığı, sınırın altında kalan diğer firmanın izahınınsa kabul edilmediği aktarıldı.
İhaleyi kazanan firma yetkililerinin Çerçioğlu'nun danışmanı olduğu öne sürülen Erkan Karaaslan'ı defalarca ziyaret edip yeni ihaleyi 922 bin liradan aylık 1,5 milyon liraya çıkarmak istedikleri ve ellerinde birkaç özel tasarlanmış araç bulunduğunu belirtip teknik şartnamede bu araçların istenmesi durumunda ihaleye girip kazanabileceklerini söyledikleri de raporda yer aldı.
SİLİP SÜPÜRDÜLER
Yeniasır'dan Metin Burmalı'nın haberine göre 2019'daki süpürme ihalesini 63 milyon 992 bin lira teklif eden ve arasında Barka firmasının da yer aldığı iş ortaklığının kazandığı, özetle; cadde, bulvar ve orta refüjlerin el ve makineyle yıkanıp süpürülmesi, ana arterlerin temizliği ve kentsel temizlik işi için araç kiralama hizmeti alım işi gibi, adrese teslim ihalelerde bazı yolsuzluklar yapıldığına dikkat çekildi.

13 Kas 2023 - 10:26 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi