x

Aydın Zeytinyağı’nda rekor üstüne rekor

Zeytinyağı sektöründe yaşanan üretim ve verim düşüklüğü, perakende fiyatlarını olumsuz etkiliyor. Geçen yıl 115 TL olan bir litre zeytinyağının fiyatı şu an 400 TL'yi aşarken, bu rakamın 600 TL’ye ulaşması bekleniyor.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Zeytinyağı üretiminde geçtiğimiz yıl altın çağını yaşayan Aydın bu yıl ciddi bir kıtlıkla karşı karşıya. Türkiye’de en çok zeytinyağının üretildiği Aydın’da, kuraklık üretim ve verimi düşürdü. Bu durum parkende fiyatlarına yansıdı.

400 TL’YE DAYANDI
Geçen sezon litresi 115 TL olan zeytinyağı, kuraklık sebebiyle 400 TL'ye yükseldi. Uzmanlar, bu artışın devam edeceğini ve litre başına fiyatın 600 TL'ye ulaşabileceğini aktardı.

FİYATLAR ARTACAKTIR
Zeytin rekoltesinin bu yıl yüzde 60 – 65 oranında düştüğünü kaydeden Nazilli Ziraat Odası Başkanı Yahya Anlıak, Akdeniz sineği ve kuraklığın üretimi etkilediğini belirterek, “Akdeniz sineği zeytinin mahvetti. Aşırı derecede zeytinde dökülme var. Bu sineği önümüzdeki sezon mutlaka ele almamız lazım. Dünyada da rekolte çok düşük fiyatlar bu nedenle daha da yukarı çıkacaktır. Zeytinde randıman da azaldı. Geçen sene 5 kilogram zeytinde 1 litre yağ veriyorsa bu rakam bu sene 7 kilograma çıktı” dedi.

16 Kas 2023 - 14:43 - Ekonomi

Muhabir  Mustafa Çelik