x

Nazilli esnafına müjde!

Kredi üst limitiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Nazilli S.S. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (ESKK) Başkanı Dursun Öztunç, kredi üst limitinin 500 bin liradan 650 bin liraya, yıllık faiz oranının ise yüzde 22,5 olarak güncellendiği müjdesini paylaştı.

Mehmet Kamış
Mehmet Kamış Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Nazilli S.S. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (ESKK) Başkanı Dursun Öztunç, esnaflara sağlanan kredi üst limiti ile ilgili yaşanan yeni müjdeyi paylaştı. “Esnafımıza hayırlı olsun” diyen Öztunç, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından esnaflara sağlanan kredi üst limitinin 500 bin TL’den 650 bin TL’ye, faiz oranlarının da yüzde 22,5 olarak belirlendiğini açıkladı.
Nazilli ilçesinde bulunan 14 meslek odasında faaliyet gösteren 6 binden fazla esnafın yaklaşık 1850’sinin kendi kooperatiflerine bağlı olduğunu belirten Başkan Öztunç, hem Vergi Dairesi ve Sicilden alınan NACE Kodu’nun ortaya koyduğu bilgiler hem de diğer kriterleri sağlayan her esnafın söz konusu krediden yararlandırılacağını duyurdu.

İLK KRİTER MESLEK GRUBU
Yarısını bakanlığın, diğer yarısını da esnafın kendisinin ödediği Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın esnaflarımıza can suyu olan kredi desteğinde yaşanan gelişmeleri Manşet Aydın Gazetesi’ne değerlendiren Nazilli S.S. ESKK Başkanı Öztunç, şartları sağlayan her esnafın krediden yararlanabileceğini açıkladı.
Öztunç, Esnaf Kredi Kefalet Kooperatiflerinin, sahip olduğu üye sayısı, mal varlığı ve gelirleriyle birlikte değerlendirilerek gruplandırıldığını ve kendilerinin 1’inci grupta yer aldıklarını belirtti. Öztunç, “Yer aldığımız grup itibariyle esnafımıza verilecek azami kredi desteğinin miktarı 650 bin TL. Bu her esnafa 650 bin TL. kredi verilecek demek değil. Şöyle ki... sahip olduğunuz Nace kodu uygulaması ile her esnaf kendi meslek gurubuna göre belirlenen 100 bin TL. ile 650 bin TL. arasında değişen azami kredi desteğinden yararlanabilmektedir. Tabii artan limitler ve değişen faizlerin yanına bir ilave yapayım; eskiye dönük faizler artırılmadı. Diyelim ki siz bir yıl önce kredi kullanmışsınız ona öyle devam ediyorlar. Ancak yeni bir kredi almak isterseniz, tek bir kredi halinde bugünkü faiz üzerinden hepsini topluyorlar. Mesela 100 bin lira borcunuz kalmış, 400 bin lira daha almak istiyorsunuz. O 100 bin TL’yi kapatıyorsunuz, ondan sonra 400 bin TL. kredinizi alabiliyorsunuz” şeklinde konuştu.

ŞAHIS AYRIMI YOK
Kredi alamamak diye bir durumun söz konusu olmadığının altını çizen Başkan Öztunç, “Örneğin ‘ben gittim kredi vermediler’ diyenler olabilir. Sen kredi alamıyorsan benim sana zorla kredi verme şansım yok. Demek ki; sicilinde, kefilinde, şartlarında bir sorun vardır ya da meslek grubun uymuyordur. Bunların hepsi birer kriter. Dediğim gibi esnafın sahip olduğu Nace kodu meslek grubu vb. bilgiler veriyor bize, buna göre işlemleri yapıyoruz, şahıs ayrımı kesinlikle yok. Biz de insanların cinsiyeti, memleketi, kim olduğu, siyasi düşüncesi gibi sorular kesinlikle yoktur. Biz 13 yıldır burada görev yapıyoruz. Demek ki insanlara bir şeyler verebilmişiz ki bugün buradayız. Esnafımız da biz her zaman sahaya indiğimizde her türlü itibarı, saygıyı, desteği göstermektedir” ifadelerini kullandı.

16 Kas 2023 - 16:36 - Ekonomi

Muhabir  Mehmet Kamış