x

Aydın'ın ürünlerini yakından tanıdılar

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ile Türkiye Arasında İş Diyaloğu Kurulması projesi çerçevesinde 10 farklı ülkenin temsilcileri Aydın’a geldi.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Endonezya, Malezya, Singapur, Tayland, Vietnam, Filipinler, Myanmar, Brunei, Kamboçya ve Laos ülkelerinin üye olduğu Merkezi Jakarta’da bulunan Güneydoğu Asya Birliği ile Türkiye Arasında İş Diyaloğu Kurulması projesi çerçevesinde 10 farklı Asya ülkesinden temsilciler Aydın’ı ziyaret etti.
ASEAN üye ülkeleri ile proje illeri arasında karşılıklı ticaret ve yatırım fırsatlarını teşvik etmeyi ve ekonomik, sosyal-kültürel diyalog ve entegrasyonu geliştirmek için sürdürülebilir yapı oluşturmayı amaçlayan proje çerçevesinde Aydın’a gelen yabancı iş insanları AYTO üyeleri ile görüşerek fikir alış-verişinde bulunup iş görüşmeleri gerçekleştirdi.
AYDIN'A YENİ KAYNAK
Toplantının açılış konuşmasını yapan Aydın Ticaret Odası Meclis Başkanı Coşkun Cerit, "Bugün burada bir arada olmamızı sağlayan projemizin, hızla gelişen, ciddi fırsatlar sunan ve büyük bir pazar olan ASEAN ülkeleri ile şehrimiz arasında kültürel ve ticari yönden köprüler kurmamızı sağlayacak önemli bir araç olduğu düşüncesindeyim. Kentimiz tarım ürünleri başta olmak üzere, maden ürünleri ve tarım makine imalatı, yenilebilir enerji kaynakları ile dış ticarette önemli fırsatlar oluşturmaktadır. Gıda sektörü için AB tescilli olan incirimiz, zeytin ve zeytinyağımızın üretim ve ihracatı ile şehrimize ve ülkemize büyük katma değer sağlamaktayız." dedi.
Cerit’in konuşmasının arından Aydın Ticaret Odası personeli Belgin Kadıoğlu tarafından Aydın ekonomisi, Endonezya Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Genel Müdürlüğü Uluslararası Ticaret Uzmanı Christianto Tongg tarafından da ASEAN Bölgesi sunumu gerçekleştirildi.
Toplantının ikinci bölümünde de Güneydoğu Asya Birliği üye ülkelerinden gelen iş insanları ile AYTO üyeleri görüşerek fikir-alış verişinde bulunup iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

17 Kas 2023 - 14:45 - Ekonomi

Muhabir  İhlas Haber Ajansı