x

9 ayda yerle bir oldular

Kriz ve kaosların merkezi haline gelen İYİ Parti, son 9 aylık süreçte ağır bir yıkıma uğradı. Son 1 ayda il ve ilçe teşkilatlarındaki istifaların sayısı 2 bini aştı.

Büyütmek için resme tıklayın


İYİ Parti Lideri Meral Akşener'in, 3-6 Mart krizinin ardından altılı masaya dönerek HDP ile işbirliğine 'sessiz onay' vermesi Yavuz Ağıralioğlu'nu partiden kopardı.
Partinin milletvekili adaylarını belirleme sürecinde, birçok skandalın ve usulsüzlüğün yaşandığı temayül yoklamalarına isyan eden Aytun Çıray da parti ile yollarını ayırdı.
28 Mayıs'taki seçim hezimeti sonrası İYİ Parti'den kopan bir diğer isim Ahat Andican oldu.
Yerel seçimlere Cumhur İttifakı çatısı altında girmeleri gerektiğini savunan Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, bu süreçte istifasını açıklayan bir başka isim oldu.
GİK üyesi Bahadır Erdem ise CHP ile ittifak yapılmadığı için istifa etti. Yönetim kadrosunun mevcut politikalarını eleştiren ve "Her şey çöktü, tüm beklentilerim sıfırlandı" diyen Durmuş Yılmaz da partiden ayrıldı.


Son dönemde Adnan Beker, Aydın Adnan Sezgin, Aylin Anıl Arslan ve Mesut Yılmaz gibi önemli isimlerin de istifa ettiği partide ihraçlar ve görevden almalar da gündeme oturdu. Meclis'teki vekil sayısı erimeye devam eden İYİ Parti'de bu üç ismin de istifanın eşiğinde olduğu öne sürülüyor.

18 Kas 2023 - 09:45 - Siyaset