x

Aydın'ı dünya tanıdı

Masterchef Türkiye All Star 19. Hafta Ödül Yarışması’nın dış çekimleri Aydın Tralleis Antik Kenti’nde gerçekleştirildi. Efelerin sergilediği zeybek gösterisine katılan jüri üyesi Danilo Zanna’nın performansına ‘Efelerin Efesi’ şeklinde yakıştırma yapıldı.

Mehmet Kamış
Mehmet Kamış Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın


Programın yayınlanan 152. bölüm fragmanında jüri üyesi Mehmet Yalçınkaya, Aydınımızı; ‘antik çağda bir çok kente ev sahipliği yapmış, bereketli ovalar üzerine kurulmuş, incirin anavatanı, efeler diyarı, turizmin öncüsü’ sözleriyle tanıttı.


Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken de, “Tarihin babası Heredot’un ‘Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü’, Evliya Çelebi’nin ise ‘Dağlarından yağ, ovalarından bal akan şehir’ diye bahsettiği efeler diyarı Aydınımıza hoşgeldiniz.” dedi.
TV8 ekranlarında önceki akşam yayınlanan152. bölümde Aydın şehir merkezi, Tekstil Park, Gümrük Önü Hanı, Aydın Ticaret Odası Kültür Evi, Adnan Menderes Demokrasi Müzesi ve Arkeoloji Müzesi’nden görüntüler yer aldı.
Ayrıca şef adayları ziyaret ettikleri bir fabrikada incir paketlemeye de yardım etti.

AYDIN'IN LEZZETLERİ

Bu bölümde takımlara, Aydın’a ait lezzetlerden; Gömme Turşu, Paşa Böreği, Etli Enginar Sapı, Yuvarlama ve İncir Tatlısı’nı bir saatte yapmaları istendi.
Aydın’da çekilen bölümün konukları; Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan Ülken, Aydın Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Fevzi Çondur, Aydın Sanayi Odası (AYSO) Başkanı Gökhan Maraş, Araştırmacı Şef Ahmet Güzelyağdöken, Eğitmen Yasemin Korkut ve İşletmeci Selim Can oldu.

İNCİR’İN ANAVATANIYIZ

Aydın’ın geniş ürün yelpazesine dikkat çeken AYTO Başkanı Hakan Ülken, şunları söyledi: “Kültürel anlamda Yörük Türkmen bölgesinin tüm özelliklerini içinde barındıran ürünlerimizin yanı sıra, Girit göçmenleri kaynaklı meze ve balık kültürümüzle birlikte çok geniş bir lezzet yelpazesine sahibiz. Bugün de bunları tanıtmak için sizlerin vesilesiyle buradayız.” dedi.


Aydın’da yetişen tarımsal ürünlerden bahseden ATB Başkanı Fevzi Çondur, Aydın’ın Büyük Menderes havzasında yer aldığını belirterek, Aydın’ın verimli araziler üzerine kurulu olduğunu söyledi. Kuşadası’ndan Buharkent’e kadar bir hinterlandde olduğumuzu belirten Çondur, “Ana ürünümüz, ana plantasyon incir diyebilirim. Kuru İncir’de çok iddialıyız ve burası incirin anavatanı olarak adlandırılıyor. Sadece Türkiye değil dünya birincisiyiz. Her ne kadar kestane çok bilinmese de Türkiye’de en fazla kestane üretimi de Aydın’dadır. Aynı şekilde zeytinyağında da Türkiye üretiminde birinciyiz. Kerevizde birinci, Çilek’te ve Pamuk’ta ikinciyiz. Söke Ovamız bilindiği üzere çok meşhurdur. 27 tane coğrafi işaretli ürünümüz var Aydın’da. Üç tanesi AB tescilli olan ürünlerimizden en meşhuru Ticaret Odası’nın tescilini aldığı Aydın İnciri, Ticaret Borsamızın tescilini aldığı Aydın Kestanesi ve en son olarak size müjde olarak söyleyeyim; Aydın Memecik Zeytinyağı’nın da ticari tescili yapıldı ve inşallah 3 hafta içinde açıklanacak.” ifadelerini kullandı.
Aydınımızın zeytinyağı üretiminde çok iyi bir noktada olduğunun altını çizen AYSO Başkanı Gökhan Maraş, üretim için gerekli olan zeytin sıkma makinelerini Aydın’da üreten firmamızın dünya genelinde iyi bir konumda olduğunu dile getirdi. Tarım makineleri sanayiinde de Aydın’ın ilk üçte yer aldığını vurgulayan Maraş, ihracat rakamlarına bakıldığında da Aydın’ın ilk 20 il arasında yer aldığını ve yaklaşık 150 ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi.

KAZANAN MAVİ TAKIM

Konukların tadıp puan verdiği lezzetlerin ardından oylama sonucu stüdyoda açıklandı.
Mavi Takım Gömme Turşu’yu 4-3, Paşa Böreği’ni 6-1, Etli Enginar Sapı’nı 4-3 ve İncir Tatlısı’nı 5-2 kazanırken, Kırmızı Takım ise Yuvarlama’yı 5-2 kazandı. Toplamda da Mavi Takım, Aydın Lezzetlerinin pişirilip servis edildiği 19. Hafta Ödül Yarışması’nı 21-14 kazandı. Mavi Takım oyuncuları arasında oynanan Ödül Oyunu’nun stüdyoda yapılan final bölümünde ise kazanan isim Ayaz Geçer oldu.

18 Kas 2023 - 12:17 - Kültür Sanat

Muhabir  Mehmet Kamış