SADECE 9 İL UYARI DIŞI KALDI

Soğuk ve yağışlı havanın etkisini iyice hissettirmeye başladığı günlerde kısa adı AFAD olan, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, 72 il için turuncu ve sarı kod yayınladı. Meteorolojiden alınan son veriler doğrultusunda vatandaşları sel ve fırtınaya karşı hazırlıklı olmaları yönünde uyaran AFAD, yayınladığı açıklamada ekiplerin teyakkuz halinde olduğu bilgisine yer verdi.

Ayşegül Şahan
Ayşegül Şahan Tüm Haberleri
SADECE 9 İL UYARI DIŞI KALDI
Haber albümü için resme tıklayın


Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, (AFAD) 41 il için Turuncu, 31 il için ise Sarı uyarı verdi. Meteorolojiden alınan veriler doğrultusunda hazırlanan uyarı raporunda, “41 ilimiz için Turuncu, 31 ilimiz için Sarı uyarı olmak üzere toplam 72 ilimiz için meteorolojik uyarı yapılmıştır” ifadeleri kullanıldı.
AFAD tarafından yayınlanan açıklamada, 72 il valiliği ile buralara bağlı ilçe kaymakamlıklarınca her türlü önlemin alındığı ve ekiplerin teyakkuz halinde olduğu belirtildi. AFAD ayrıca, vatandaşları sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları yönünde dikkatli olmaya çağırdı.


Turuncu uyarı verilen iller şöyle: "Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Antalya, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Mersin, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Niğde, Rize, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Şırnak, Yalova ve Zonguldak."
Sarı uyarı verilen şehirlerin listesi ise şu şekilde: "Aksaray, Ankara, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bitlis, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Siirt, Uşak ve Yozgat."

18 Kas 2023 - 21:33 - Gündem

Mahreç  Ayşegül Şahan