x

Aydınlı üreticinin baş belası

En önemli narenciye üretim merkezlerinin başında gelen Aydın’da Akdeniz meyve sineği zararlısı nedeniyle ürünler hasat edilemeden döküldü. Bu yıl az olan rekoltenin daha da düşeceğini belirten üreticiler, alınan önlemlere rağmen zararın ciddi boyutlarda olduğunu kaydetti.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye'de meyvelerin ihracatına engel olan Akdeniz meyve sineği, pek çok bölgede önemli maddi hasara neden oldu. Köşk Ziraat Odası Başkanı Levent Güler ülke genelinde değişik illerde bulunan enstitülerin ortak çalışmasına rağmen Akdeniz meyve sineği popülasyonun hızla arttığını ve önümüzdeki sezon için şimdiden önlem alınması gerektiğini belirtti.

TAKVİM BELİRLENMELİ
Güler, özellikle Akdeniz ikliminin hakim olduğu illerde üretilen tüm meyvelere zarar veren Akdeniz meyve sineğinin narenciyede önce çürüğe ve olgunlaşma esnasında da dökülmelere neden olduğunu paylaştı.
Köşk Ziraat Odası Başkanı Levent Güler, şu ifadelerle konuştu:
“Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bu konuda çiftçileri bilgilendirip gerekirse toplu mücadeleye destek vermesini bekliyoruz. Bu yıl Aydın bölgemizde incir başta olmak üzere pek çok meyvede Akdeniz meyve sineği dolayısıyla ciddi bir zarar oluştu. Belki iklimsel değişikliklerin de bu duruma etkisi büyük ama yetkililerin bir an önce mücadeleyle ilgili bir takvim belirlemesi gerektiğini düşünüyoruz. Şu anda narenciye ürünün önemli bir kısmı yere döküldü. Ağaçta kalanların önemli kısmı da Akdeniz meyve sineği zararlısı nedeniyle ekonomik değerini yitirmiş durumda.”

19 Kas 2023 - 14:20 - Ekonomi

Muhabir  İhlas Haber Ajansı