x

Son tarih 1 Aralık!

Can ve mal güvenliğinin yanı sıra sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor. Kış lastiği taktırmak için son tarih 1 Aralık.

Mehmet Kamış
Mehmet Kamış Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Ulaştırma Bakanlığı’nın genelgesi ile yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlarda zorunlu hale getirilen kış lastiği uygulamasında, lastik değişimleri için son tarih 1 Aralık. Yetkililer, hususi araçlarda zorunluluğu bulunmasa da can ve mal güvenliği nedeniyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği öneriyor.
Bu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.
Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi bir yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

LASTİKÇİLERDE YOĞUNLUK VAR
Araçlarının mevcut lastiklerini kış lastiğiyle değiştirmek isteyen sürücülerin mağdur olmamak adına son günlerde yoğunluk oluşturduğunu söyleyen lastik tamircisi Güven Kılıç, kış lastiğinin kar lastiği olmadığını, lastiklerin değiştirilmesi için karın yağmasının beklenmemesi gerektiğini vurguladı.
Uygulamanın zorunluluk tarafından ziyade hayati önem taşıdığını belirten Kılıç, "Araç sürücüleri hem kendi hem de diğer sürücülerin güvenliği için bu kurala uyarak bir an önce lastik değişimini yapmalılar.” dedi.
Kılıç, 1 Aralık’tan önce hem kış lastiğine geçmeleri hem de araç bakımlarının ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizdi ve ekledi: “Lastik alırken mutlaka tarihine bakmak gerekiyor. Çünkü lastik kullanılmamış olsa bile belli bir raf ömrü vardır. Yeni tarihli bir kış lastiği yumuşak olur, ancak bu lastikler bekledikçe hem sertleşip özelliğini kaybeder hem de balans tutmaz" dedi.
Her marka ve ölçüde lastik satışlarının da olduğunu belirten Kılıç, 4 adet kış lastiğinde fiyatların 5 bin liradan başlayıp 50 bin TL’ye kadar çıktığını ifade etti.

2568 TL CEZASI VAR
Trafik Kanunu’nun 65/A maddesine dayanan uygulama kapsamında yapılan denetimlerde kış lastiği zorunluluğu kurallarına uymayanlar için idari para cezası uygulanıyor.
2023 yılı başında yayınlanan yeni Trafik İdari Ceza Rehberi'ne göre, kış lastiği takmama cezası güncellenerek 2.568 TL'ye çıkmıştı. Ancak 2024 yılı itibariyle yapılacak güncellemeyle cezaların daha da artması bekleniyor. Kış lastiği uygulaması, 1 Nisan 2024’te sona erecek.

20 Kas 2023 - 14:28 - Gündem

Muhabir  Mehmet Kamış