x

Acılı aile Söke'de

Aydın’ın Söke ilçesinde geçtiğimiz ocak ayında karşı şeride geçerek 1 kişinin ölümüne, biri ağır iki kişinin de yaralanmasına neden olan TIR’ın şoförü bilinçli taksirle ölüme neden olmak suçundan hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme şoförün ehliyetine 3 yıl süreyle el konulmasına da karar verdi.

Ali Bulur
Ali Bulur Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Söke’nin Sarıkemer Mahallesi mevkiinde geçtiğimiz Ocak ayında karşı şeride geçen TIR’ın neden olduğu kazada, karşı şeritten gelen otomobilde bulunan 23 yaşındaki Mustafa Terzioğlu hayatını kaybetmiş, Tıp Fakültesi öğrencisi Beste Ceylaner de ağır yaralanmıştı.
Kazanın ardından yaklaşık 6 sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalan TIR şoförü Serkan Hızlı ile ilgili karara itiraz eden Beste Ceylaner’in annesi Doçent Doktor Gülay Ceylaner, daha önce de ölümlü kazalara karışan TIR şoförünün ceza alması ve ehliyetinin iptal edilmesini sağlamak amacıyla kampanya başlatmıştı.

KARAR DURUŞMASI SÖKE’DE YAPILDI
Söke Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün, Söke-Milas Karayolu’nda yaklaşık 10 ay önce meydana gelen bu kazanın karar duruşması yapıldı.
Karar duruşmasına, kazaya neden olan ve tutuksuz yargılanan TIR şoförü Serkan Hızlı memleketi Tarsus’tan Sesli Görüntülü Haberleşme Sistemi (Sebgis) aracılığıyla katıldı. Kazada hayatını kaybeden 23 yaşındaki Mustafa Terzioğlu’nun avukatı ile ağır yaralı olarak kurtulan Beste Ceylaner’in ailesi duruşma salonunda hazır bulundu.

Sanığın daha önce de ölümlü kazalara karıştığını ve can almanın kolay olmaması gerektiğini öne süren müşteki avukatı, sanığın bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek suçundan en üst seviyeden ceza almasını ve ehliyetine el konulmasını istedi.
Sanık avukatı ise yaptığı savunmada, müvekkilinin kazayı bilerek yapmadığını öne sürerek beraatini talep etti.

Mahkeme heyeti yaptığı görüşmenin ardından verdiği kararda, sanığın bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek suçunu işlediği gerekçesiyle 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmasına ve ehliyetine de 3 yıl süreyle el konulmasına hükmetti.

VERİLEN CEZA YETERLİ DEĞİL
Duruşmanın ardından açıklama yapan Doçent Doktor Gülay Ceylaner, davada verilen cezayı beklediklerini ancak yine de birden fazla ölümlü kazaya karışan birini trafikten uzak tutmaya yetmeyeceğini öne sürdü.
Bu türden kazaların yaşanmaması için Adalet ve İçişleri Bakanlığı nezdinde görüşmeler yapacağını kaydeden Gülay Ceylaner, “Bu kişinin bundan sonraki hayatında kesinlikle direksiyon başına geçmesini doğru bulmuyorum. Bu kişi belki 4 – 5 yıl sonra yine direksiyon başına geçebilir. Ben bunu kabul etmiyorum. Bu yüzden ben Adalet Bakanlığı ile de İçişleri Bakanlığı ile de görüşmek istiyorum. Çocuklarımız ölmesin artık” dedi.

21 Kas 2023 - 17:04 - Gündem

Muhabir  Ali Bulur