Saadet davacı

Filistin'de soykırım yapan İsrail ve yöneticileri hakkında Saadet Partisi il ve ilçe yöneticileri Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulundular.

Mehmet Kamış
Mehmet Kamış Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Saadet Partisi Nazilli İlçe Başkanı Vahap Kırca ve yönetim kurulu üyeleri, terör devleti İsrail ve yöneticileri hakkında Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek şikayetçi oldu.
Dilekçelerini Cumhuriyet Başsavcılığına veren Başkan Kırca, adliye önünde basın açıklaması yaparak tepkisini dile getirdi.
Kırca, vahşetin son bulması için idarecilerin yaptırım uygulamasını istedi.


15 BİN CAN KAYBI
7 Ekim’de başlayan katil İsrail’in Filistin’e düzenlediği saldırıların yaklaşık 15 bin insanın ölmesine, 40 bin insanın yaralanmasına sebep olduğunu dile getiren Başkan Kırca, bir buçuk aydır dünyanın gözü önünde bir soykırım yapıldığını vurguladı.
Kırca, “Dünya milletleri ve insanlık ayağa kalkmışken, fakat İslam ülkelerinin idarecileri ve ülkemiz başta olmak üzere herhangi bir yaptırım yapmaktan acizler. Biz Saadet Partisi olarak; mitingler, protestolar, imzalar ve Meclis’te önergeler vererek bu vahşete tepki gösteriyoruz. Şimdi de Türkiye genelinde bütün teşkilatlarımızla birlikte Nazilli İlçe Teşkilatımız da soykırımı uygulayan İsrail idarecileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Bunun sebebi, bu katillerin bir daha ülkemize girmemesi, eğer varsa ülkemizde mal mülk edinmişlerse el konulması, dünya evrensel hukukta yargılanması için bu davamızı açtık.” dedi.

TUTUKLANACAKLAR!
Saadet Partisi Nazilli İlçe Başkanlığı adına İlçe Başkanı Vahap Kırca adıyla Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen dilekçede, şüphelilerin;
“Yitzak Hertzog (İsrail Cumhurbaşkanı), Benjamin Netanyahu (İsrail Başbakanı), Yariv Levin (İsrail Başbakan Yardımcısı / Adalet Bakanı), Moşe Arbel (İsrail İçişleri Bakanı), Yoav Gallant (İsrail Savunma Bakanı), Gila Gamliel (İsrail İstihbarat Bakanı), Itamar Ben-Gvir (İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı), Eli Cohen (İsrail Dışişleri Bakanı), General Herzi Halevi (İsrail Genelkurmay Başkanı), Tümgeneral Kobi Barak (İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı), General Amir Eshel (İsrail Hava Kuvvetleri), Aluf Eli Sharvit (İsrail Deniz Kuvvetleri Komutanı) ile sosyal medya hesapları üzerinden İsrail adına savaşa gönüllü katıldığını ilan eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve tespit edilecek diğer şüpheliler”.olduğu belirtildi.
Haklarında suç duyurusunda bulunulan kişilerin adreslerinin “İşgal altında olan Filistin toprakları, İsrail” ifadesi yer alırken, dilekçede suç olarak; “TCK 76. madde Soykırım, TCK 77. madde İnsanlığa Karşı Suçlar, Kasten Öldürme, Kasten Yaralama, İşkence, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma, Konut Dokunulmazlığının İhlali, Hırsızlık, TCK madde 13, Savaş ve Saldırı Suçları, Re'sen Görülecek başkaca Suçlar” şeklinde ifade edildi.
Dilekçenin talep kısmında ise; “Gazze sınırları içerisinde ve dışında Filistinli masum insanların, çocukların ve kadınların insanlık dışı saldırılar, bombalamalar ve uluslararası hukuka aykırı tam abluka ile ölümlerine neden olan, Gazze şehri başta olmak üzere Filistin halkına yönelik SOYKIRIM suçu işleyen, insan haklarını tüm dünyanın gözü önünde çiğneyerek Uluslararası Ceza Mahkemesi Statüsü kapsamında İnsanlığa Karşı Suçları, Savaş Suçlarını ve Saldırı Suçlarını işleyen şüpheliler hakkında gerekli tahkikatın ve işlemlerin yapılarak dava açılması ve cezalandırılmaları taleplerimizin bildirimidir.” denildi.
“Filistin Devleti bağımsız bir devlettir, Başkenti Kudüs'tür ve Gazze Filistin Devleti'nin bir şehridir.” ifadesiyle başlayan ve 20 maddeden oluşan açıklamaların yer aldığı dilekçede hukuki deliller ve hukuki sebepler de sıralandı.
Dilekçe ile; haklarında suç duyurusunda bulunulan kişilerin Türkiye’ye giriş yapmaları halinde tutuklanmaları, varsa edindikleri mala-mülke el konulması ve dünya evrensel hukukta yargılanması amaçlanıyor.

24 Kas 2023 - 14:17 - Gündem

Mahreç  Mehmet Kamış